2006. gada Pasaules čempionāta talismana dzimšana

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tuvojoties 2021. gada Pasaules čempionātam hokejā, ir vērts atskatīties uz pagājušo reizi, kad Latvija norisinājās šāda veida pasākums. 2006. gadā Latvija uzņēma Pasaules čempionātu hokejā, tas norisinājās divās ledus hallēs –  Arēna Rīga un Skonto hallē. Par godu šim čempionātam dzima ideja talismanam Bebram RIX, bet ne visi zina, kā šis dzīvnieks nokļuva līdz skatītāju acu lokam.

Talismana izvēlei tika rīkots konkurss. Tajā gan bērni gan pieaugušie varēja iesūtīt dažādus zīmējuma variantus, kas atbilda noteikumiem. Tika iesūtīti jebkuras būtnes zīmējumi, kura visprecīzāk raksturotu Latviju, kā arī būtu pietiekami atraktīva un pievilcīga. Saņemti bija dažādi varianti – lauvas, ezīši, vāvere, cielava, stārķis, tomēr beigās konkursā uzvarēja bebrs. Vēlāk šis zīmējums tika pārstrādāts, lai tas būtu nopietnākā veidolā. Roze Stiebra jeb īstajā vārdā Rozālija Stiebra ir latviešu animācijas filmu režisore, kura izstrādāja un izzīmēja bebru RIX konceptuāli. Toreiz uzvarētāju noteica konkursa komiteja, kura sastāvēja no rīcības komitejas dalībniekiem, Latvijas Hokeja federācijas dalībniekiem, hokejistiem un dažādu citu ar hokeju saistītu un nesaistītu cilvēku, piemēram, mākslinieki. Noprotams, ka komisijā bija diezgan liels cilvēku spektrs.

Pats konkurss gan tika izsludināts jau 2004. gadā. Konkursa galvenās balvas ieguvējs saņēma 500 LVL (pieci simti lati) lielu balvu, 2. vietas ieguvējs saņēma 300 LVL (trīs simti lati) lielu balvu, trešās vietas ieguvējs saņēma 100 LVL (viens simts lati) lielu balvu.

Pirmo reizi plašākai publikai bebrs RIX tika iepazīstināts 2005. gadā, kad Latvijas hokeja izlase atbrauca no Pasaules čempionāta Austrijā. Doma laukumā notika izlozē un prezentācija, kurā tad pirmo reizi varēja redzēt šo bebru dzīvā veidā. Kopumā tika saražoti vairāki šie talismaņa tērpi. Tā kā bija divas halles, viņi bija vismaz seši.

Kā zina stāstīt Latvijas Hokeja federācijā, tad ofisā no 2006. gada palikusi tikai bebra galva.

Par godu Pasaules čempionātam hokejā, 2006. gada 2.maijā, Bastejkalnā pie kanāla tika atklāts jauns muzejs – Bebra RIX muzejs. Rīgas domes rīkotajā konkursā par muzeja realizāciju uzvarēja SIA “Modernas variācijas”, kas par 4720 latiem izstrādāja bebra RIX muzeja māksliniecisko ideju. Muzejs darbojās tikai Pasaules hokeja čempionāta laikā. Tam arī bija sava devīze, kas skanēja šādi: „Tikai tā radās hokejs!” Muzeja mērķis bija pastāstīt ikvienam interesantam, kā mazais bebrēns RIX izdomāja hokeju, un apliecināt, ka arī mazais var veikt lielas lietas. Muzeja ārējais veidols bija mazā bebra lielais zaru nams. Pie namdurvīm stāvēja liela hokeja nūja, ko izgrauzis bebrs, un muzeja ekspozīcijas saturu veidoja zīmējumi, gleznojumi un īsfilma par mazā bebrēna dzīvi pirms viņš kļuva par zināmu vīru hokeja pasaulē. Muzeja tapšanā tika izlietotas četras autokravas koku zaru. Vēlāk tas tika demontēts 23. maijā, jo nebija reālu interesentu, kas uzturētu šo muzeju.

Bebram Rix tika arī radīta dziesma un filma. RIX dziesmas mūzikas autors ir komponists Uldis Marchilēvičs, bet vārdus sarakstījis Guntars Račs. Arī uz halles ekrāniem un muzejā līdzjutējiem tika rādīta filmu par bebra dzīvi. Šīs filmas autors ir mākslinieks Ivars Mailītis. Filmā stāstīts, kā radies hokejs. Vēlā novakarē uz kalna sēž bebru ģimene. Kādam bebram uz galvas uzkrīt dzeltena kļavas lapa. Gluži kā Ņūtonam, kad tam uz galvas uzkrita ābols, bebrēnam rodas ideja par izklaidi uz ledus. Viņš no koka izgrauž nūju un pa aizsalušo dīķi sāk slidināt ripu, ap ledus laukumu sarodas līdzjutēji ar taurēm, un aszobainā dzīvnieka slidas ledū izveido raibas risēs pakava formā. Tādas tās redzamas arī oficiālā meistarsacīkšu logo. 

Šī gada talismana izvēle bija komplicētaka, jo abām, sākotnēji plānotajām čempionāta rīkotāju, valstīm vajadzēja izvēlēties kopīgu talismanu. Talismana izvēle tika uzticēta žūrijai, kas sastāvēja no Latvijā un Baltkrievijā labi pazīstamām personībām. Apkopojot žūrijas balsis, jenots “Gulyaka” ieguva pirmo vietu, otro vietu ieņēma Latvijas mākslinieka Jāņa Burmeistera veidotais talismans – ezis, savukārt trešā vietā ierindojās Jenots Rimi. Žūrija lēma, ka ezis ir viens no populārākajiem baltkrievu un latviešu mitoloģijas personāžiem, tāpēc būtu lieliski piemērots talismans. Ņemot vērā faktu, ka pēc žūrijas balsojuma ezis ierindojās otrajā vietā, tika pieņemts lēmums uzrunāt žūrijas vērtējumā uzvarējušā tēla izstrādājušo aģentūru (DAB.Agency) un piedāvāt tai uzlabot eža grafisko izpildījumu. Ezis tika nosaukts par “Spiky” jeb Spaikiju un viņa izvēli papildināja šī legenda:

Ezis ir viens no visbiežāk sastopamajiem dzīvniekiem pasaulē. Turklāt viņš ir ļoti gudrs un ātrs, un ikviens var apskaust viņa reakcijas ātrumu. Un, lai arī ezis ir mazs dzīvnieks, tas vienmēr cīnās līdz beigām, izmantojot ne tikai adatas, bet arī savus asos zobus. Tieši ar to ir slavenas Baltkrievijas un Latvijas hokeja komandas – viņu izturība un apņēmība cīnīties par uzvaru līdz fināla svilpei.

Šī gada Pasaules čempionāts hokejā norisināsies Rīgā no 21. maija līdz 6. jūnijam. Sākotnēji čempionāts tika plānots divās valstīs, taču politisku apsvērumu dēļ Baltkrievijai tika atņemtas tiesības organizēt 2021. gada Pasaules čempionātu hokejā.

Share.

Leave A Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.