Hokeja tiesnesis – grūtākā profesija sportā

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sezonas noslēgumā šaipus un otrpus okeānam aktualizējās, jautājums par hokeja tiesneša spējām objektīvi veikt darba pienākumus. Hokeja arbitri vienmēr ir apspriests temats, ja neiet komandai, tad vainīgi tiesneši, it īpaši svarīgos mačos, kā izslēgšanas spēlēs vai pasaules čempionātā.

Kuram gan patīk hokeja zebras? Ja tava komanda zaudē, tad viņi ir vainīgi, bet uzvarētos dueļos tu nepiesauc tiesnešus. Lielākoties viņiem nav taisnības, jo tikai tev pie zilā ekrāna vai skatītāju tribīnēs spēle rādās pareizās krāsās. Viņi speciāli svilpj pret tavu komandu, protams, tiesneši to ir sarunājuši pirms spēles savā ģērbtuvē, ka šodien tiesāsim par labu taviem oponentiem. Varam apskatīt vairākas tiesnešu vainu šķautnes, bet patiesībā nekas no tā nav taisnība.

Puika ar svilpi

Lai izprastu drēbi, pašam tā ir jāuzvelk, tāpēc vēl Lipmana laika pieteicos Latvijas hokeja federācijas (LHF) rīkotajos tiesnešu apmācības kursos. Toreiz Volvo ledus centrā savācās branga topošo arbitru brigāde, vienā dienā notika praktiskās un teorētiskās nodarbības. Slidot mācēju un klausīties arī pratu, divas nedēļas vēlāk bija eksāmens, kuru nokārtoju ar pozitīvu vērtējumu. Izlaiduma nebija, arī atestātu neesmu izņēmis vēl šobaltdien.

Tiesāju Vidzemes čempionāta spēli 2015. gadā.
Foto: Edgars Vaivads

Kamēr kārtoju tiesneša kursus, tikmēr jau biju uzsācis praktiskās nodarbības Vidzemes čempionātā (VČ) un U10 vecuma grupas spēlēs. Sākums nebija viegls, jo daudzkārt sanāca aizpeldēt, skatoties spēli, bet man bija jātiesā, nevis jāskatās, kā desmitais numurs skaisti apvadīja savu pretinieku. Ar mazajiem kaut kā tiku galā, bet amatieri…tas bija pavisam cits stāsts. Tiesāju kopā ar pieredzējušu arbitru, pirmajās reizēs biju sabijies kā puika, kuram jāiet uz pārrunām pie skolas direktora. Zinot, ka taisnība vienmēr ir amatieriem, tad par saviem lēmumiem nācās dzirdēt trīsstāvīgus vārdus, draudus un arī personīgus apvainojumus.

Vienreiz tiku nozīmēts uz VČ grandu cīņu, pilna halle, uzvilkti hokejisti un divi tiesneši. Dažbrīd jutos kā matadors starp buļļiem, kuri ne tikai izklaidē publiku, bet arī elš man virsū. Daudz no spēles neatceros, jo pirms tam drosmītei ieķēru 100 gramus. Solīdā daudzumā, lai sasildītu ķermeni un justos drošāks, lai gan rezultāts bija pretējs.

Cik runāts ar profesionāliem tiesnešiem, jo augstāks spēles līmenis, jo mazāk samazgas spēlētāji lej uz galvas. Profesionālais sports un amatieru līmenis ir divas atšķirīgas sugas, bet iesācējiem būtu vērts pamācīties no hokeja augstākās raudzes. Kaut vai tā iemesla pēc, ka tiesneši atceras un pārrunā, kuri spēlētāji verbāli un neverbāli ir agresīvāki, bet kuri savu noraidījumu norīs un turpinās spēlēt. Visi pamatpostulāti ir iemācīti skolā, lai cik ļoti slikta un netaisna ir matemātikas skolotāja, ar viņu jāuztur pozitīvas attiecības, lai brīdī, kad izšķirsies vērtējums, viņa atzīmi pavilktu uz augšu.

Lielais hokejs

Pēc aizvadītās sezonas noslēguma nonācu pie diviem secinājumiem, kurus izklāstīšu turpmākajās rindkopās. Pirmais pasākums ir pasaules čempionāts hokejā, kur tiesāšana bija zemā līmenī. Arbitri pieļāva neskaitāmas kļūdas, mūsu gadījumā ļoti daudzās epizodēs ar Latvijas izlases piedalīšanos. Šis ir izskaidrojams vienkārši – tiesnešiem lika uzlēkt augstāk par savu pakaļu. Pasaules čempionāta spēles nedrīkst tiesāt Kvebekas junioru līgas tiesnesis, kurš savā grozā var būt lielākā dille, bet deal [darījumu – tulk.] ar pieaugušo hokeju nevar noslēgt. Tu nevari uzticēt bulkvāģa šoferim vadīt trolejbusu, tur vienkārši nav loģika.

Tiesnešiem jābūt atbilstošiem konkrētajam līmenim. Tu vari būt labākais starp junioriem, bet pieaugušo hokejā nobīsties vai nevēlies strādāt. Tāpēc ir arbitri, kuri savu karjeru velta, tiesājot tikai uz līnijas vai ar sarkanajiem uzročiem, katrs izvēlas savu ceļu.

Runājot par Nacionālo hokeja līgu (NHL), tad otrpus okeānam ir pavisam cits stāsts. Tur hokejs ir kļuvis tik ātrs, ka arbitri fiziski nespēja noreaģēt uz epizodēm. Lielākie grēkāži aizvadītajās izslēgšanas spēlēs bija Sanhosē haizivis, kur zebras bija gatavas peldēt tikai, lai palīdzētu komandai tikt līdz finālam. Tomēr objektīvi secinot, tiesneši nepalīdzēja, bet vienkārši nebija pārliecināti vai baidījās. Labāk nenosvilpt nekā noraidīt, šoreiz galīgi nestrādāja.

Hokejs ir kļuvis tik ātrs, ka spēlē jāintegrē modernās tehnoloģijas. Jau tagad uz komandu soliņiem ir planšetes, kur spēlētāji un treneri var apskatīt momentus. Tiesnešiem arī ir pieejama tāda funkcija, nākamajā sezonā NHL paplašinās tiesnešu artilēriju ar jaunām iespējām. Treneri varēs turpināt pieprasīt coach’s challenge neskaitāmas reizes par aizmugures stāvokli, vārtsargu bloķēšanu un papildu nefiksētajiem momentiem, kas izraisīja spēles apturēšanu. Ja kāds no šiem elementiem izrādīsies precīzi fiksēts no arbitru puses, tad pirmajā reizē komanda saņems divu minūšu noraidījumu, bet nākamajā piecu.

Līdzšinējo coach’s challenge klāstu papildinās iespēja apskatīt diskutablu momentu uzbrukuma zonā, ja aizsargājošā komanda ielaida vārtus. Momentu drīkstēs apskatīt vēlreiz, ja netiktu fiksēta spēle ar roka, gūti vārti vai kāds cits pārliecinošs moments. Tiesnešiem tagad būs iespēja pārskatīt momentus, ja nozīmēts piecu minūšu vai spēles noraidījums, kā arī augstu paceltu nūjas pārkāpums, lai pārliecinātos, ka to nav izdarījis savas komandas spēlētājs.

Noteikumi mainās – tiesneši paliek

Arbitri turpinās tiesāt hokeja spēles, vairāki momenti netiks fiksēti, tāpēc noteikumos jāveic izmaiņas, lai spēle paliktu taisnīga sporta veida grožos. Papildinājumi ir jāveic, jo kaučuks mūsdienās tiek dzenāts tik ātri, ka spēlētāji drīz varēs būt vienā ātrumā ar ripu. Lai gan nekad tas nenotiks.

Share.

Leave A Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.