Ozoliņa dalība septiņās NHL Visu zvaigžņu spēlēs

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aizvadītajā nedēļas nogalē Sanhosē norisinājās Nacionālās hokeja līgas (NHL) “Visu zvaigžņu” spēle, kas pašlaik ir pasaules augstākās raudzes turnīrs. Līgas labākie hokejisti sacentās meistarības konkursos, bet naktī uz svētdienu starp četrām komandām noskaidrojās spēcīgākā divīzijas vienība. Septiņās NHL “Visu zvaigžņu” spēlēs piedalījās arī latvietis Sandis Ozoliņš, kurš pieredzēja raibus notikumus hokeja forumus.

Sauja vēstures

Pirmo reizi NHL “Visu zvaigžņu” spēle norisinājās 1947./48. gada sezonā, tā vietā, lai nūjas krustotu divas “Visu Zvaigžņu” izlases, formāts bija nepieņemams mūsdienām. Vienu kolektīvu veidoja iebalsots sastāvs no pagājušās regulārās sezonas divām labākajām komandām, kas spēlēja pret Stenlija kausa ieguvējiem. Spēle norisinājās pirms sezonas, nevis regulārā turnīra vidū.

Laika gaitā īsā turnīra formāts ir mainījies daudzkārt, bet pašreiz dīgstošais trīs pret trīs formāts rādās visskatāmākais un baudāmākais gan spēlētājiem, gan līdzjutējiem. Iepriekšējais formāts piedāvāja divas komandas, kas veidotas no abām (Rietumu un Austrumu) konferencēm, bet pirms tam Ziemeļamerikas pārstāvju izlase pret Pasaules hokejistiem, kas notika laika posmā no 1998. līdz 2002. gadam.

Ozoliņš un Irbe starp zvaigznēm

1994. gadā NHL “Visu zvaigžņu” spēle norisinājās pasaules slavenākajā arēnā, Ņujorkā, “Madison Square Garden”, kur uz ledus debiju starp līgas lielākajām zvaigznēm gada spožākajā forumā piedzīvoja divas latviešu haizivis Sandis Ozoliņš un Artūrs Irbe. Savā pirmajā spēlē Ozo atzīmējās godam, gūstot divus vārtus un atdodot vienu rezultatīvu piespēli.

“Man toreiz vispār nebija priekšstats, kas un kā notiek “Visu zvaigžņu” spēlē, jo padomju līgā jau nebija tādas tradīcijas,” Ozoliņš citēts laikrakstā “Diena”. “Atceros, ka pirms izlidošanas uz spēli Sanhosē lidostā mani intervēja žurnālisti un es sarunāju tādas muļķības! Teicu, ka centīšos sevi parādīt no labākās puses, jo nezināju, ka “Visu zvaigžņu” spēles nedēļas nogale hokejistiem būtībā ir brīvdienas, kur viss notiek nepiespiestā atmosfērā. Labi, ka toreiz ar mani kopā bija Artūrs Irbe, citādi es sazin ko būtu sadarījis. Iedomājies, kā es jutos, kad, ieejot ģērbtuvē, uz man paredzētā soliņa jau sēdēja tādas zvaigznes, kā Greckis, Hals un Kofijs. Tie taču bija spēlētāji, par kuriem bērnībā uzzināju no žurnālu vākiem, un nekad nebiju varējis iedomāties, ka kādreiz ar viņiem būšu vienā ģērbtuvē. Atceros, ka spēles laikā Pols Kofijs uz soliņa izmeta kaut kādu muļķību, un es vispār nezināju, kā reaģēt.”

Fjodorovs un Ozoliņš pie viena galda Rīgā.
Foto: sereal.eu

Savā otrajā spēlē 1997. gadā ar Stenlija kausa gredzenu pirkstā latvietis devās “Visu zvaigžņu” spēles starta pieciniekā, pārī esot ar NHL leģendu Krisu Čeliosu. Tikai diviem latviešiem bijusi iespēja uzspēlēt pārī ar amerikāņu aizsargu, otrs ir Artūrs Kulda. Toreizējais Atlantas “Trashers” sistēmas aizsargs sezonu fārmklubā noslēdza ar labāko lietderības koeficientu līgā +47, kam liels atspaids bija pārī esošais Čelios. Atgriežoties pie Ozo, 1997. gada spēlē latvietis atdeva trīs rezultatīvas piespēles, vārtu guvumos tādiem spēlētājiem, kā Pols Karija, Brendans Šenehans un Ovens Nolans.

1998. gada spēlē pirmo reizi bija mainīts komandu formāts, savā starpā tikās Ziemeļamerikas hokejisti ar Pasaules izlasi, kur starta pieciniekā Ozo bija pārī Vjačeslavu Fetisovu. Uzbrukuma līniju veidoja Pīters Forsbergs, Tēmu Selenne un Jaromirs Jāgrs, pret kuru Ozoliņš paspēja uzspēlēt arī Kontinentālās hokeja līgas (KHL) “Visu zvaigžņu” spēlē.

Gadu vēlāk latviešu aizsargs hokeja forumā nepiedalījās, bet Artūrs Irbe kļuva par pirmo vārtsargu, kurš “Visu zvaigžņu” spēlē atzīmējies ar rezultatīvu piespēli.

Sapņu dīķis

Ceturtajā dalības reizē hokeja forumā 2000. gadā, Ozoliņa pārstāvētā komanda pirmo reizi izcīnīja uzvaru “Visu zvaigžņu” spēlē. Starta pieciniekā ar Niklasu Lidstromu, Metu Sandīnu, Selenni un Jāgru “Pasaules izlase” ar 9:4 pārspēja Ziemeļamerikas pārstāvjus. Zīmīgi, ka latviešu aizsargs spēlē nopelnīja fiktīvu noraidījumu par turēšanu ar nūju. “Tiesnesis man teica, ka vajag piemērot noraidījumu, jo spēle ritēja pārāk ātri un televīzijas cilvēki teica, lai noslāpē ritmu,” medijā “Denver Post” toreiz citēts Sandis Ozoliņš. “Tā viņš arī pateica! Tas arī viss! Es dabūju sodu, nevienam nepieskaroties.”

Audiovizuālas liecības no konkrētas spēles nav palikušas, bet reklāmas rullītis gan toreiz bija elitārs.

Pirms 18 gadiem (2001) Sandis Ozoliņš piekto reizi karjerā piedalījās „Visu zvaigžņu” spēlē, par to viņš varēja būt pateicīgs diviem apstākļiem. Pirmkārt, Latvijas līdzjutēji aktīvi balsoja internetā, līdzīgi kā Zemgus Girgensona gadījumā, otrkārt, spēle norisinājās vietā, kurā Ozoliņam bija iespēja virs galvas celt Stenlija kausu – Denverā. “Tas bija par vecajiem nopelniem, nevis par sniegumu, ko uz ledus esmu demonstrējis šajā sezonā,” paškritiski par dalību spēlē Ozoliņš toreiz izteicās “Sporta Avīzē”.

„Kamēr Karolīnā viņš dzird no tribīnēm neapmierinātu ūjināšanu vai pat izsvilpšanu, Denverā Sandis pagājušās nedēļas nogalē tika sagaidīts kā mājās. Likteņa ironija, bet Sandis Ozoliņš bija vienīgais Karolīnas “Hurricanes” hokejists, kas pārstāvēja klubu šāgada “All Stars” spēlē. Arī tas norāda, uz kādu bedri viņš pagājušajā vasarā pārcēlies..,” tā toreiz 2001. gada februāra otrajā numurā rakstīja “Sporta Avīze”.

2002. gadā Losandželosā Ozo atkal starta pieciniekā, kopā ar Lidstromu, Selenni, Jāgru un Sergeju Fjodorovu, kurš ar Sandi bija kapteiņi KHL “Visu zvaigžņu” spēlē Rīgā 2012. gadā. Siltajā kino pilsētā ar 8:5 pārāka izrādījās “Pasaules izlase”, ar vienu rezultatīvu piespēli izcēlās arī Ozoliņš. Redzot, ka ziemeļamerikāņi visu laiku atraujas no pasaules špīleriem, nākamajos gados komandu formāts atgriezās konferenču sliedēs.

Dalība pēdējā “Visu zvaigžņu” spēlē 2003. gadā Ozoliņam izvērtās saasināta. Latviešu aizsargu nosauca kā vienu no hokeja foruma dalībniekiem, pārstāvot Floridas “Panthers” komandu, bet pāris dienas pirms spēles Ozo aizmainīja uz Anaheimas “Mighty Ducks” vienību. “Visu zvaigžņu” spēle norisinājās Floridā, bet latvietis nepiedalījās meistarības konkursā, citādāk viņam būtu jāvelk “Panthers” komandas krekls. Spēlē viņš piedalījās ar neitrālu NHL kreklu, kur nebija nevienas komandas logo. Pēcāk līga Ozoliņu sodīja par to, ka viņš nepiedalījās meistarības konkursā. Mazliet absurdi, jo pēc ētikas normām latvietis visu izdarīja pareizi, bet NHL nevis nāca pretī, bet iekasēja naudu.

Kopā septiņās “Visu zvaigžņu” spēlēs Ozoliņš sakrāja astoņus (2+6) punktus, lielākoties dodoties pārstāvētās komandas starta pieciniekā. Tāpat Sandis ir ņēmis dalību četrās KHL “Visu zvaigžņu” spēlēs, kuras viņš negribēja salīdzināt ar NHL pieredzēto. Ozo vēl ilgi būs nepārspēts Latvijas un pasaules hokeja vēstures liecībās, šādu hokejistu piedzimst gadsimtā reizi. Vismaz mūsu apstākļos noteikti, bet tagad bijusī NHL zvaigzne savas zināšanas un pieredzi nodod Ņižņijnovgorodas “Torpedo” aizsargiem.

Izmantotie resursi: sportazinas.com

Share.

Leave A Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.