Treniņu plānošanas un individuālā snieguma sporta platforma

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mūsdienu straujajā pasaulē ik uz katra soļa mēs sastopamies ar jaunām inovācijām. Kādas no tām ir vērtīgas un ilglaicīgas, bet citas pabūt tikai viendienītes statusā. Latvijas hokeja izlases galvenais treneris Bobs Hārtlijs latviešu sporta kultūrā nostiprināja pieņēmumu, ka rezultāts ir atkarīgs no tā, cik rūpīgi sistēma būs atstrādāta mazās niansēs. Daudzi pašmāju sporta speciālisti to minēja jau pirms kanādieša apgaismības misijas – labāk saprast vēlāk nekā nekad.

Viens no jauno sporta tehnoloģiju dzinējiem ir bijušais Latvijas handbola federācijas prezidents Anrijs Brencāns, kurš pašlaik darbojas arī Eiropas Handbola federācijas izpildkomitejā. Anrija redzesloks neaprobežojas tikai ar handbolu, tāpēc jaunākās inovācijas ir veids, kā apgūt un palīdzēt dažādiem sporta veidiem attīstīt savu nozari.

Anrijs Brencāns

Kamēr bērni aug ar viedierīcēm rokās, tikmēr vecākiem arī jāapgūst jaunāko tehnoloģiju iespējas. Sporta kontekstā tā būtu pierakstu klades nolikšana malā un ķeršanās klāt planšetdatoriem, kas aizvietos ne tikai izrakstīto pildspalvu, bet dod iespēju organizēt trenera darbu vienuviet.

“XPS Network” ir Islandē radīta kompānija ar desmit gadu pieredzi. Tā ir izveidota no Top sporta klubu treneru ieteikumiem un vēlmēm, lai varētu sekmīgi analizēt datus. Sistēmai pašlaik ir vairāk nekā 700 lietotāju. Tagad ir panākta vienošanās, ka šī programma tiks iekļauta C līmeņa treneru apmācības kursā (vairāk info – ŠEIT). Jaunajiem treneriem šis rīks tiks prezentēts un mācīts, kā izmantot konkrēto tehnoloģiju darba uzlabošanai.

“XPS Network” ir komandām domāta mūsdienīga platforma, kas paredzēta, lai treneris varētu veiksmīgāk organizēt savu ikdienas darbu – plānošana, treniņi un komunikācija ar spēlētājiem. Vēl joprojām mūsdienās sastopamies ar to, ka treneri strādā ar dienasgrāmatu un pildspalvu, kura treniņu laikā jau ir izrakstījusies. Tā ir skola, kura nāk līdzi, un treneri turpina strādāt ar vecajām metodēm. Tālākā attīstība ir atkarīga no kluba vadības mērķiem un treneriem. Vai šajā vidē tiek ienestas jaunas mūsdienīgas tehnoloģijas, vai tas netiek darīts.

“Komunikācija un atsauksmes – dalies ar video, treniņu vingrinājumiem, spēles epizodēm, skautu atsauces, testu rezultāti un plānošana ar spēlētājiem, klientiem vai treneriem,” sacīja Džerijs Krauss, kurš sešas reizes aizveda Čikāgas “Bulls” līdz NBA čempiona titulam. “Zinot instrukciju, var viegli izprast platformu. Jaunajiem treneriem aplikāciju vajag iecelt kā prioritāti, kamēr pieredzējušie speciālisti pievienos jaunu analīzes dimensiju.”

Šāda platforma palīdz organizēt un efektīvi pārvaldīt savus plānus. To var izmantot datorā, telefonā, kā arī planšetdatorā. Vienmēr ir iespēja apskatīt datus, ar tiem var dalīties un izmantot treniņu vai spēles gaitā. Platformu ir ieteicams lietot treneriem, kuri nodarbojas ar tautas sportu, māca skolēnus, kā arī tā ir iespēja profesionāliem speciālistiem organizēt savu darbu. 

Mūsdienās jaunieši un bērni tehnoloģijas lieto no rīta līdz vakaram, tāpēc treneriem ir ērtāk komunicēt, ja izmanto mūsdienu piedāvātās iespējas. “XPS Network” aplikāciju var ielādēt telefonā, audzēknis saņems paziņojumu no trenera, kā to viņš ieradis saņemt no sociālajiem medijiem. Aplikācijā parādīsies visi viņa dati un ir iespējas salīdzināt – ar kādu atdevi strādājis treniņā un kādus rezultātus sasniedzis. Ar šo rīku treneris ceļ savu autoritāti, savukārt klubs savu prestižu.

Pozitīvu piemēru var minēt futbola klubu “Metta”, kuri izmanto šo platformu pilnvērtīgas futbola akadēmijas menedžmentam.

Platforma palīdz ietaupīt trenera laiku, jo nav vajadzība izmantot vairākas programmas vienlaicīgi. Visi uzdevumi tiek izveidoti un organizēti dokumentu kolekcijās, lai pēc tam tos būtu viegli pārnest jaunā nedēļā vai atlikt uz nenoteiktu laiku. Vienā platformā ir iespējas vienlaikus vadīt vairākas komandas, var izmantot dažādu krāsu atzīmes, lai vizuāli vieglāk varētu uztvert atšķirības starp dažādām sportistu grupām. Ir iespējama tūlītēja pieeja statistikai un analīzei, var veidot sportistu apmācības un veidojas vēsturiskie dati. Svarīgākais, ka viss ir pieejams vienā lapā un nav nepieciešamība meklēt dziļos arhīvos.

“XPS sistēma ir lielisks instruments, lai plānotu un organizētu trenera darbu. Turpini strādāt ar iepriekšējiem materiāliem, nemitīgi uzlabojot treniņu un spēles analīzi,” par programmu izsakās “XPS Network” ražotājvalsts Īslandes futbola izlases galvenais treneris Haimīrs Hālgrimsons.

Islandes futbola izlase, sportazinas.com

Īslandes futbola izlases spēlētāji pēc gūtajiem vārtiem.
Foto: AP

Viegli izsūtīt programmas saturu visiem treneriem, kur var veidot arī savas treniņu kolekcijas – īpašās metodes un vingrinājumus, kur var glabāt savus videofailus. Informāciju var nosūtīt pārējiem treneriem un kluba personālam, kā arī audzēkņiem pirms treniņa.

Augstākais mērķis ir akadēmijām veidot savu treniņu filozofiju un attieksmi, jo nav jāpārkopē konkrēti vingrinājumi. Platformas Top sporta veidi – basketbols, florbols, handbols un futbols atrodas Skandināvijā, klubi dalās savā pieredzē un videomateriālos, ko izmanto tieši treniņos. Kopīgā bibliotēkā ir pieejamas vingrinājumu bāzes, kā arī taktiskie risinājumi. Klubi vienmēr dalās savā pieredzē, lai komandas izmantojot šo rīku, varētu sasniegt labākus rezultātus.

Būtisks faktors ir testu rezultātu glabāšana vienuviet, tie vairs nav jāraksta atsevišķos “Excel” failos vai treneru dienasgrāmatās. Šajā aplikācijā pie katra spēlētāja var pierakstīt testa rezultātus, kuri ir viegli uzskatāmi un demonstrējami. Spēlētājiem ir piekļuve saviem datiem un viņi var redzēt savu izaugsmi. Redzams, kā audzēknis ir progresējis vai regresējis noteiktā laika periodā. Konkrētajā brīdī tas ir svarīgi ne tikai priekš komandas vai trenera, bet arī skautiem izaugsmes dati ir vērtīga informācija. Profesionāļi pēcāk var vērtēt spēlētāja attīstības dinamiku, vai šis spēlētājs attīstījies organiski.

“Diagrammu iespējas priekš komandas treneriem un kluba ir neiedomājamas. Zīmē un dalies spēles epizodēs ar spēlētājiem un citiem treneriem. Platformu ir vienkārši apgūt, tu vari zīmēt un vizualizēt stratēģijas ļoti veikli,” bilda Losandželosas “Clippers” galvenā trenera asistents Džons Velčs.

Aplikāciju var izmantot treniņu nolūkos, bet tas ir noderīgs arī sacensību laikā, kā arī gatavojoties tām. Iespējams ielādēt spēles un fragmentus, izmantojot atbilstošos programmas rīkus, var sagriezt vajadzīgos kadrus un zīmēt taktikas. Var veidot arhīvu par savu vai pretinieka komandu, to var ne tikai viegli rediģēt, bet arī parādīt un izsūtīt klipus vienam vai vairākiem spēlētājiem. Pie videomateriāla var pievienot komentārus, lai saprastu konkrētās situācijas kļūdas. Sadarbību var apvienot ar specifiskiem treniņu vingrinājumiem, pirms nodarbības nosūtot videoklipus vai taktiskās pamācības, kuras tiek asociētas ar spēli. 

Risinājums nav izveidots tikai komandu sporta veidiem. Tas ir pieejams arī individuālajiem sportistiem, jo treniņu metodikas katram ir savādākas. Uzfilmētos videomateriālus var analizēt, vērot kļūdas, kā arī pareizās un nepareizās kustības. Platforma labi strādā arī cīņas sporta veidos, lai redzētu, kurā raundā pagurst pretinieks.

Platformā katram spēlētājam un trenerim tiek izveidots personīgais profils. Atkarībā no piederības, tiek dota piekļuve viņam paredzētajiem datiem un izmaiņām. Audzēkņiem nav pieeja informācijai, kas nav viņiem paredzēta. Savukārt, ja platformu izmanto kāda sporta akadēmija, tad treneriem ir pieeja savam saturam. Kluba vadība nosaka, kuram dot piekļuves tiesības konkrētā līmenī un ko drīkst mainīt.

“Sānskata video analizētājs ir augstākās klases, bet lietotāja draudzīgais video montēšanas instruments tiek izmantots priekš visu vecumu komandām. Sānskata video analīze ir optimālākais XPS platformas modelis.” sacīja Dānijas futbola izlases galvenā trenera asistents Peters Bonde.

Spēlētāji lieto telefonus, atpūšoties starp spēlēm vai treniņu nodarbībām, treneri, nosūtot materiālu, var redzēt, kurš ir apskatījies vai nav un cik ilgi viņš to darīja. Ar spēlētājiem var komunicēt individuāli vai izveidojot grupas. Komunikācijā var ievietot video, foto vai animācijas un tekstu. Zīmēšanas rīki ir pieejami, lai atzīmētu nepieciešamos spēlētājus konkrētās situācijās. Statistika ir viegli uztverama gan treneriem, gan spēlētājiem.

Aplikāciju var ielādēt visās tehnoloģiju ierīcēs. Pieejamas arī atziņas un padomi. Var lasīt bloga vietni, kur citi treneri ir snieguši savus pieredzes stāstus. Sākot ar Skandināvijas un beidzot ar ASV basketbola treneriem, Islandes futbola izlases treneri, Čehijas basketbola federācija un citiem sporta pārstāvjiem. Treneris ir sporta biznesa sastāvdaļa – viņš to var atzīt vai neatzīt.

Share.

Leave A Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.