Vai Sandis Ozoliņš hokejam pateicis ardievas pavisam?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Šis gads Latvijas hokejam ir ļoti karsts – veiksmīgais starts Sočos, fiasko Pasaules čempionātā Minskā, Rīgas “Dinamo” nedienas un tam visam pa vidu – Sandis Ozoliņš. Šogad (iespējams) oficiāli par karjeras beigām 27. maija vakarā paziņoja Latvijas hokeja leģenda. Vai Sandis Ozoliņš savu dzīves profesiju pametis uz visiem laikiem?

2006. gada maijā par hokejista karjeras beigām (bez lielas publicitātes)Sandis Ozoliņš paziņoja Sandis Ozoliņš. Nomocīts pēc aizvadītās sezonas un gaidāmās ceļgala operācijas Sandis teica, ka beigs spēlēt. Tā komentēja Pjotrs Vorobjovs, kad vēlējās pierunāt hokejistu piedalīties gaidāmajā Pasaules čempionātā Rīgā. Tomēr tas bija mirkļa uzplūdums pēc smagās sezonas Ņujorkas “Rangers” rindās. 2006./2007. gada sezonā Ozoliņš bija atpakaļ NHL laukumos.

Otra klusā aiziešana no hokeja bija pēc 2007./2008. gada sezonas, kad aizsargs bija atgriezies klubā, no, kura ienāca līgā – Sanhosē “Sharks”. Sezonu uzsāka Vorčestras “Sharks”, kad pēc divām spēlēm izturēja pārbaudi un parakstīja līgumu ar lielo komandu. Savā pēdējā sezonā NHL viņš saņēma 319 150 latus – ienāca kā haizivs un aizgāja kā haizivs. Pēc sezonas Ozoliņam līgumu piedāvāja Losandželosas “Kings”, bet tas tika noraidīts. Nogurums darīja savu. Lai arī pats hokejists par karjeras beigām nebija paziņojis, tika runāts, ka Sandis Ozoliņš savas profesionālās hokejista gaitas ir licis pie malas.

Sandis Ozoliņš atgriežas!

2009. gada jūlija sākums hokeja līdzjutējiem nāca ar fantastisku ziņu – Sandis Ozoliņš atgriežas hokejā un Rīgas “Dinamo” komandā. Uzreiz, hokeja līdzjutēji sadalījās divās daļās. Viena daļa, kas bija pozitīvi noskaņoti – priecājās, ka Sandis ar savu pieredzi un hokeja prasmēm ienesīs jaunas vēsmas komandā. Otra daļa, kuri uzskatīja, ka dzērāji un pensionāri Rīgas pilsētas komandā nav vajadzīgi. Abām pusēm bija taisnība, jo tikai tuvu stāvošie cilvēki Sandim zināja, kāds viņš ir. Nedz prese, ne arī pats hokejists ziņu par sevi nebija devis ilgu laiku. 12. jūlija pievakarē ar reisu no Kopenhāgenas, dedzīgāko hokeja fanu sagaidīts, Rīgas lidostā ieradās Sandis Ozoliņš. Viņš tika sagaidīts kā varonis. Ozo bez lielas sajūsmas un (vienmēr) domīgo sejas izteiksmi ar sievu pie sāniem ieradās Latvijā, lai aizstāvētu tēvijas godu. Pelnīti, priekš Sanda tika noorganizēt preses konference, tas bija skaisti.

Rīgas “Dinamo” komandā Sandis Ozoliņš par kapteini tika iebalsotsSandis Ozoliņš vienbalsīgi. Pieredze kā kapteinim Sandim nebija. Vienu sezonu Floridas “Panthers” komandā pildīja kapteiņa asistenta pienākumus un 2005. gadā asistēja Kārlim Skrastiņam kvalifikācijas turnīrā Turīnā. NHL Ozoliņš bija uzkrājis milzīgu pieredzi, it īpaši no Kolorado “Avalanche” komandā pavadītiem gadiem.  Rīgas “Dinamo” Sandis Ozoliņš ienāca spēlējot vienā pārī ar Kristapu Sotnieku, tika gaidīts veiksmīgs aizsargu duets. Nesanāca. Treneri viņu rotēja visvisādi, tādējādi tika iespēlēts ar gandrīz visiem komandas aizsargiem. Sekmīga saspēle Ozoliņam sanāca ar piruetes meistaru Oļegu Sorokinu. Varbūt “Dinamo” vajadzēja paturēt Sorokinu uz vēl vienu sezonu, bet hokejista ietiepība ņēma virsroku.

Spilgtākā sezonu?! Noteikti tas bija 2009./2010. gada sezonas periods, iespējams, tā ir emocionālākā arī pašam kapteinim. Atgriešanās hokejā, pašmāju līdzjutēju atbalsts un dadzi citi faktori. Pirmo punktu Ozoliņš nopelnīja 13. augustā, turnīrā Zviedrijā. Otrā perioda 17. minūtē atdodot piespēli Mārtiņam Cipulim ripa (mazākumā) tika raidīta “Timra” IF komandas vārtos. Ar šo piespēli aizsargs aizsāka savu vēsturi atjaunotajā Rīgas “Dinamo” klubā. Kurš gan neatceras 2009. gada 30. oktobri. Komanda toreiz stabili atradās līgas tabulas lejasgalā. Sekoja spēle pret Sanktpēterburgas “SKA”, pirms spēles fanu klubs, protestējot pret “Dinamo” neizteiksmīgo spēli, atteicās atbalstīt hokejistus. Rīdzinieki spēlei bija noskaņojušies par visiem 100 procentiem un viens no iedvesmotājiem bija Sandis Ozoliņš. Rīgas “Dinamo” izbaroja “SKA” hokejistus Skanstes ielas krančiem izcīnot uzvaru ar 4:1. Kā pēc spēles atzina pats kapteinis, tad tik vienota komanda līdz konkrētajai spēlei neesot bijusi. Tālu nav jāmeklē, kad tajā pašā sezonā play-off pirmajā kārtā pretī stājās labi pazīstamais pretinieks – “SKA”. Tā bija viena no emocionālākajām izslēgšanas spēļu sērijām Rīgas “Dinamo” vēsturē. Pirmā spēle viesos tika uzvarēta ar 2:0, kur komandas vilcējspēks bija Edgars Masaļskis. Sērijas turpinājums un galarezultāts bija likumsakarīgs Rīgas “Dinamo” hokejisti samala zvaigžņoto komandu ar 3:1. Otrajā kārtā pretī stājās nākamā fināliste Balašikas MVD ar Oļegu Znaroku un Hariju Vītoliņu uz komandtiltiņa. Šai sērijai spēki mūsu komandai nepietika, tomēr labu šovu otrajā spēlē izveidoja abu komandu vadošie aizsargi. Spēles galotnē aizstāvot savus komandas biedrus Sandis Ozoliņš kā lauva uzbruka antilopei – Martinam Štrbakam. Pretinieku komandas aizsargs ar vienu sitienu noguldīja Sandi uz ledus, bet Ozoliņš tikpat ātri piecēlās un saplosīja nabaga dzīvnieku. Sandim Ozoliņam 2009./2010. gada sezona bija visspilgtākā.

Pēc skaitļiem var pateikt, ka pirmā sezona KHL Sandim bija arī ļoti grūta, jo tika nopelnītas 109. soda minūtes regulārās sezonas laikā, bet izslēgšanas spēlēs – 24. Visrezultatīvākā bija nākamā sezona (2010./2011.) 41 pamatturnīra spēlē aizsargs guva 31 punktu, bet play-off 11 spēlēs atdeva 7 piespēles. Tomēr skaitļi ir tikai informācija uz papīra, svarīgākais ir tas, ko Sandis Ozoliņš paveica ģērbtuvēs. Tieši no turienes sākās viss hokejs.

Sandim nebija viegli gadi KHL, vajāja traumas, personīgās dzīves līkloči, uzmācīgie žurnālisti… Dažbrīd traumu radītās sāpes bija tik smagas, ka pat nevarēja izkāpt uz ledus. Bieži vien tika celtas tēmas par hokejista karjeras beigām, bet tas bija tikai īslaicīgs cunami mierīgajā jūras krastā. Sandis pats par traumām skaļi sūdzējies nav, tas vien parāda cilvēka raksturu. Sandis OzoliņšNeskaitāmas reizes ir dzirdēts, ka (daudzi) hokejisti sūdzas par savām traumām, bet Ozoliņš to visu centās paturēt sevī. Arī emocijas viņš dažbrīd vēlējās paturēt pie sevis. Toties citreiz pēc emociju uzplūduma cieta ne tikai pretspēlētāji, bet arī komandas sols un nūjas. Atcerēsimies arī dziļo skatienu tribīnēs, kurš skatītājos tā iesakņojās, ka Sandis aizmirsa par savu galveno pienākumu, koncentrēšanos uz iemetienu.

Pēdējās divas sezonas varētu nosaukt par karjeras beigu pēdējo pakāpienu. 2012./2013. gada sezonā negaidīti Sandis Ozoliņš parakstīja līgumu ar Mitišču “Atlant” komandu. Tas bija negaidīts pavērsiens no hokejista puses. Iespējams, Juris Opuļskis nespēja vienoties ar hokejistu, jo viņa priekšgājējs – Normunds Sējējs bija devies uz Prāgas medību laukiem. Rīgas “Dinamo” komandai tā bija sliktākā sezona vēsturē. Ui, nē, tika taču izcīnīts Cerības kauss. Bija smaga sezona visiem, arī NHL, kur notika lokauts. Varam novelt vainu uz NHL lokautu, jo KHL klubi pastiprinājās ar spēcīgiem hokejistiem. Vienīgais lokauta hokejists ar, kuru klubs pastiprinājās bija melnā darba darītājs – Kaspars Daugaviņš. Tomēr nevarētu teikt, ka Rīgas “Dinamo” uz papīra bija vāja komanda.

2013. gadā, kad Ozo spēlēja Mitišču “Atlant” komandā kā zibens no skaidrām debesīm Latvijas hokeju pāršalca ziņa, ka Sandis Ozoliņš atgriežas Latvijas izlasē. Viss sākās pie pusdienu galda atpūtas centrā “Lido”, ko Latvijas izlases hokejistiem uzsauca Gunārs Ķirsons. Pavisam neveikli atpūtas centra īpašnieks ieminējās: bet varbūt Ozoliņš varētu palīdzēt?! Izrādās neviens ar hokejistu nebija sazinājies. Tas bija pašsaprotami, jo Sandis neskaitāmas reizes ir sacījis, ka izlasē vairs nespēlēs. Pats idejas autors ņēma rokā telefonu un zvanīja kapteinim. Vēlāk procesijai pievienojās Kirovs Lipmans. Jautājums bija viens: Vai Sandis Ozoliņš var atbraukt uz Latviju un palīdzēt izlasei ar morālo atbalstu. Ozo esot bijis tiešs, vai nu braucot kā spēlētājs, vai nebrauc vispār. Ar trīs cilvēku palīdzību (Gunārs Ķirsons, Kirovs Lipmans, Guntars Paste) un dvēseles kliedzienu pēc septiņu gadu pārtraukuma Sandis Ozoliņš bija atpakaļ izlasē. Hokejists uzņēmās vienu no savas karjeras svarīgākajām lomām. Ažiotāža tika sacelta milzīga. Varbūt pat pārāk liela, bet to vajadzēja, tā bija sensācija. Turnīrs tika aizvadīts piesardzīgi ar lielu atbildības apziņu. Sandis bija komandas dvēsele! Pēc turnīra spēlētāji atzina, ka tieši Ozoliņš bija tas, kurš sapurināja komandu svarīgākajos momentos. Tika izcīnīta ceļazīme uz Ziemas olimpiskajām spēlēm Sočos. Arī skatītājiem tie bija lieli svētki.

Kā trekns punkts hokejista karjerai Sandim bija pēdējā sezona. Pēc sezonas Sandis Ozoliņšbeigām (8. maijā), Sandis Ozoliņš atgriezās Rīgas “Dinamo” komandā. Pirmssezonas treniņnometnē aizsargs uzrādīja labus rezultātus. Hokejists savai pēdējai sezonai bija gatavojies ļoti nopietni. Viens no apliecinājumiem ir tas, ka viņš tika atzīts par “Latvijas Dzelzceļa” kausa izcīņas vērtīgāko spēlētāju. Sezonu, Rīgas “Dinamo” komanda uzsāka ļoti labi un KHL līgas rezultatīvāko aizsargu līderpozīcijā bija izvirzījies komandas kapteinis. Novembra beigās hokejists tika iebalsots KHL Zvaigžņu spēles sākumsastāvā. No sākumsastāvos iebalsotajiem aizsargiem Sandis bija izpelnījies visvairāk līdzjutēju balsu – 11 205. Lielākais sezonas notikums viennozīmīgi bija Ziemas olimpiskās spēles Sočos. Sandis neko konkrēti neteica vai piedalīsies olimpiskajās spēlēs vai nē. Tomēr varēja noprast, ka Ozoliņš spēlēs, jo viņš bija viens no puzles kauliņiem, kas izcīnīja ceļazīmi uz Sočiem. Oficiālajā preses konferencē tika paziņots, ka hokejists nesīs Latvijas valsts karogu olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā. Pašam hokejistam tas bija ļoti liels pagodinājums un nopelnīta iespēja. Daudzi Latvijas izlasi raksturoja kā desmitgades labāko komandu, jo uz turnīru tika savākti visi spēcīgākie hokejisti. Arī šo spēļu ciklā noteicoša loma bija kapteinim, lieki neatkārtojoties Sandis atkal visu salika pa plauktiņiem. Izlases hokejisti atzina, ka ar tādu cīņassparu, kāds bija Sandim visi pavilkās līdzi. Nevarēja pievilt kapteini un valsti. Pēc atgriešanās no Sočiem pēdējais darba pienākums bija pabeigt sezonu “Dinamo” rindās. Sandis Ozoliņš to arī cienīgi paveica. Savu pēdējo profesionālās karjeras punktu aizsargs guva Doņeckā, 13. martā. Spēles 27. minūtē pēc Pola Ščehuras un Sanda Ozoliņa piespēles Lauris Dārziņš.

Agri vai vēlu tam vajadzēja notikt

27. maija vakarā, LTV1 raidījumā “1 pret 1”, Sandis Ozoliņš paziņoja par savas karjeras beigšanu. Lai gan bija tuvi cilvēki, kas mēģināja atrunāt hokejistu doties uz šo televīzijas raidījumu, paziņot par savu lēmumu, Sandis bija nelaužams. 2009. gada 14. jūlijā hokejists oficiāli paziņoja, ka atgriežas hokejā no Zaķusalas ēkas un 2014. gada 27. maijā paziņoja, ka pamet hokeju arī no Zaķusalas. Vissatraucošākais bija tas, ka Ozoliņš paziņoja par iesaistīšanos politikā. Cilvēks, kurš mūsu sirdīs bija leģenda iepeldēja nepareizajos ūdeņos. Tomēr pēc neilga laika bijušais hokejists izstājās no Eināra Repšes dibinātās biedrības “Latvijas nākotnes forums”. Kā Sandis apgalvoja, tad viņš tam vēl neesot gatavs.

Vasaras sākumā Sandis Ozoliņš sniedza ļoti daudz intervijas, iespējams, pat vairāk, kā spēlētāja karjeras laikā. Brīvais putns sacīja, ka viņš pievērsīšoties jaunai karjerai, par hokeju runājot ļoti atturīgi. Tas mazliet šokēja, kā Stenlija kausa ieguvējs var tik vieglprātīgi izteikties par savu darbu, ar ko viņš ir nodarbojies gandrīz visu savu dzīvi. Īsi un konkrēti: vairs nekāds hokejs. Diemžēl Sandis neņēma piemēru no Latvijas futbola leģendas Māra Verpakovska, kurš pēc karjeras beigām turpina ieguldīt darbu futbolā. Māris ir ļoti spilgts piemērs leģendai. Ozoliņš varētu būt labs treneris, kurš ar savu pieredzi pamāca jaunos hokejistus. Pagaidām izskatās, ka Sandis Ozoliņš būs viens no tiem cilvēkiem, kurš pēc sportista karjeras pievērsīsies pilnīgi citai karjerai. Atvadu spēli no Sanda varam negaidīt!

Share.

2 Comments

  1. Baumo, kad OZO sezonas vidū plāno piesaistīt Mogo.lv LAČ virslīgā, kā spēlējošo treneri. Pagaidām viņus trenē Sorokins.

  2. Pingback: TOP 10 nozīmīgākie notikumi hokejā 2014. gadā | Hokeja Blogs

Leave A Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.