20/02/2018

Šveicietis ar latviešu hokeja fana dvēseli

Līdzjutēji ir neatņemama sporta sastāvdaļa, tie ir lojāli pret savu klubu gan uzvarās, gan zaudējumos. Uzticību savai vienībai var apliecināt dažnedažādos veidos, sākot ar vimpeļu uzlikšanu uz mašīnas stikla un beidzot ar pelmeņu iegādāšanos. Runā, ka trakajiem pieder pasaule, viens no tādiem ir Šveices pilsonis, kurš kolekcionē Latvijas hokeja izlases spēļu kreklus un sirdī jūtas kā latvietis.

Savulaik ļaudis varēja atbalstīt Rīgas «Dinamo» projektu, iegādājoties burtnīcas, pelmeņus un citus ikdienā (ne)pieciešamus produktus, tomēr, zaudējot fanu uzticību, komandas brends izzuda no veikalu plauktiem. Savas favorītvienības atbalstīšanai var atrast arī citu pieeju, kolekcionējot komandas kartītes, spēlētāju parakstus un kreklus. Mūsdienās cilvēki vairs nenovērtē kolekcionēšanas vērtību, jo viss tāpat ir atrodams internetā un nav nepieciešamības mājas plauktus piebāzt ar lietām, kas laika gaitā tāpat apputēs. Vienā no pasaules neitrālākajām valstīm, Šveicē, dzīvo fans, kurš ir pieskaitāms vecās gvardes kolekcionāru pulkam. Viņa īpašumā ir vairāk nekā 20 Latvijas hokeja izlases spēļu krekli un citi hokeja lielvalsts suvenīri.

«Tas ir garš stāsts, kurš sākās aptuveni 1994. gadā. Savā īpašumā ieguvu pirmo NHL kartīti no paša mūra – Artūra Irbes,» sacīja šveicietis Ramons Čanens. «Sāku kolekcionēt visas lietas saistībā ar Irbi, tā aizsākās mana mīlestība pret Latviju. Pēcāk manā mīļākajā Šveices komandā «EHC Chur» sāka spēlēt Harijs Vitoliņš un vēlāk arī Normunds Sējējs, mīlestība pret Latvijas hokeju tikai pieauga. Katru pasaules čempionātu skatos Latvijas izlases spēles, iespēju robežās mačus apmeklēju arī klātienē, kā tas bija pagājušā gada čempionātā Maskavā. Domāju, ka sirdī esmu latvietis (smejas).» 

Čanena ikdienas darba gaitas nav saistītas ar sportu, viņš strādā apdrošināšanas kompānijā par grupas vadītāju. Kopš mazotnes šveicieša aizraušanās ir hokejs, kuru spēlējis juniora vecumā, tagad savu hobiju piekopj amatieru līmenī. Viņa tēvs savulaik ir pārstāvējis Šveices junioru komandu Eiropas čempionātā, bet par profesionālu hokejistu nekļuva. Čanens ir dedzīgs hokeja fans, tomēr par vienīgo fanātiķi viņu nevar dēvēt, jo sportam līdzi seko arī Ramona draugi un radinieki. Par Latvijas fanu viņš kļuva caur hokeja kartītēm, iepazīstot hokeja leģendu Artūru Irbi. 

«Pirmo reizi Irbes hokeja kartīti man parādīja viens puika rotaļu laukumā, pēc tam vectēvs man nopirka tādu pašu. Pašlaik manā kolekcijā ir simtiem Irbes kartīšu. 1996. gadā mans patēvs bija Šveices izlases treneru korpusā, B divīzijas čempionātā Eindhovenā, kur viņš satika Artūru Irbi un paprasīja parakstu uz čempionāta programmiņas. Gadu gaitā manu kolekciju papildināja arvien jaunas kartītes un krekli. Klātienē Irbes spēli esmu redzējis tikai vienu reizi, tālajā 1998. gada čempionātā Šveicē, pret Krievijas izlasi.» 

Latvijā Čanans ir viesojies tikai vienu reizi, tā viņam esot bijusi pirmā pieredze Austrumeiropā. Par pārsteigumu, komunikācija ar vietējiem cilvēkiem angļu un vācu mēlē nebija sekmīga, tāpēc nācās lietot zīmju valodu, rādoties ar rokām. Viesošanās laikā šveicietis ar sievu apmeklējis Rīgas «Dinamo» spēli pret Maskavas «Dinamo». Pozitīvas emocijas tika gūtas augstākajā pakāpē, ne tikai mača laikā, bet arī apskatot skaisto vecpilsētu. Latvijas apmeklējums vēl vairāk stiprinājis lojalitāti pret mūsu valsts izlasi. 

«Nekad neesmu pārstājis fanot par Latvijas izlasi, lai gan Šveicei ir spēcīgāka valstsvienība. Vienmēr esmu atbalstījis pastarītes, līdzi jušana Latvijas izlasei klātienē un pie televizora ekrāna man ir emocionāla. Atceros 1997. gada čempionāta spēli, kad Latvija mača galotnē ielaida vārtus pret zviedriem, spēle noslēdzās ar neizšķirtu rezultātu 1:1. Cilvēki man apkārt domā, ka esmu traks ar fanātismu pret Latvijas hokeju. Man patīk latviešu fanu azarts, atbalstot savas valstsvienības spēles. Kad simtiem vai tūkstošiem latviešu fanu sanāk arēnā, tad Latvijas izlasei ir gaidāms skaļš atbalsts. Var redzēt, ka laukumā spēlētāji ir lepni, aizstāvot savas valsts godu, hokejisti katrā spēlē izdara maksimumu. Šveicē tāda attieksme nav piekopta, spēlētājos nedeg patriotisma uguntiņa.» 

Šveicē kopumā ir reģistrēti četras reizes vairāk hokejistu nekā Latvijā, attiecīgi 26 898 pret 6699 spēlētājiem. Kamēr Latvijā hokejs tiek piekopts 19 hallēs, Šveicē arēnu skaits ir astoņas reizes lielāks (159), kam pievienojas arī 30 brīvdabas hokeja halles. Teritorijas ziņā Latvija ir mazliet atrāvienā, bet infrastruktūras un dzīves līmeņa ziņā Šveice nepārprotami ir līdervalsts visā pasaulē. Likumsakarīgi, hokeja kvalitātes ziņā šveicieši mums ir priekšā jau 18 gadus, veiksmīgu sakritību rezultātā Latvijas izlase pa reizei ir pārsteigusi precīzo Šveices pulksteņa mehānismu. 

«Atšķirīga ir junioru attīstības programma, Šveicē ir vairākas ļoti labi organizētas junioru komandas. Savu ieguldījumu Šveices hokeja attīstībā sniedz arī Baltijas valstu jaunie hokejisti. Laika gaitā Šveices izlase ir rādījusi gan labu, gan sliktu hokeju, bet galvenais ir sistēmas sakārtotība. Deviņdesmitajos gados Latvijas izlase bija spēcīga, Šveice un Vācija nebija starp labākajām valstsvienībām. Vācija nerādīja labu sniegumu vairākus gadus, tagad viņiem ir daudzi labi hokejisti, kuri ir lepni pārstāvēt savu valsti. Svarīgs komponents hokeja attīstībā ir treneru kvalifikācija, pēdējos gados Latvijas izlasei nav bijis labs galvenais treneris,» vērtē Čanens. 

Domājams, ka Latvijā nav daudz fanu, kuri kolekcionē hokeja izlases kreklus un citus suvenīrus. Šveicietis Ramons Čanens ir unikāls gadījums, kurš sirdī sevi jūt kā latvieti, bet pasē norādītā Šveices pilsonība viņu nolaiž uz zemes. Čempionātos, kur savstarpējās spēles aizvada Šveices un Latvijas izlases, Čanens vienmēr atbalsta hokejistus ar ģerboni uz krekla. 

Ja kādam ir suvenīrs, kas attēlo Artūru Irbi, vai kāds Latvijas izlases krekls, kuru piedāvāt šveicietim Čanenam, tad sazinieties ar viņu Facebook – ŠEIT 

Izmantotie avoti:

Šveicietis ar latviešu hokeja fana dvēseli. Iegūts 2017.gada 22. februārī no http://www.tvnet.lv/sports/hokejs/643744-sveicietis_ar_latviesu_hokeja_fana_dveseli

Komentārs

Jūsu E-pasta adrese netiks publiskota. Iezīmētie lauciņi ir obligāti *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Scroll To Top