Esports straujiem soļiem ienāk mūsu dzīvēs

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pavisam nesen Latvijas sabiedrība sākusi pievērsties tādai parādībai kā eSports. Ziņu un informācijas pieaugšana par doto nozari ir milzīgs apliecinājums šim apgavlojumam, taču, kas tad tas īsti ir par zvēru un vai Latvijai būtu nepieciešams veltīt šai sfērai noteiktu daļu uzmanības?

Pirmkārt, eSports vai kibersports ir sacensību veids, kurā divi vai vairāki cilvēki sacenšas savā starpā par noteiktu balvu, spēlējot dažāda žanra videospēles vai datorspēles. Otrkārt, tas nav nekas jauns. Tā pirmsākumi meklējami jau 1972. gadā, kad Stenfordas Universitātē norisinājās pirmais videospēļu turnīrs spēlē “Spacewar!”, cīnoties par galveno balvu “Rolling Stone” žurnāla gada abonementu. Šis bija starts kaut kam daudz vērienīgākam, kaut kam nopietnākam, kaut kam, kas liks aizdomāties par Olimpisko spēļu paradumu maiņu, apsverot eSporta ieviešanu Olimpisko disciplīnu sarakstā.

Lai cik nepierasti tas skanētu, tomēr īsi pirms šī gada Olimpiskajām spēlēm Phjončhanā, tika īstenots pirmais solis kibersporta iekļaušanai nākotnes pasaules mēroga sacīkstēs. 7. februārī turpat Phjončhanā tika aizvadīts turnīrs spēlē “Starcraft 2”, kas izpelnījies lielu popularitāti Āzijas valstīs, cīnoties par galveno balvu 150 tūkstošiem ASV dolāru. Kamēr olimpiskie sportisti pesimistiski kratīja galvas, turnīra rīkotāju ambīcijas tēmēja uz kaut ko lielāku – 2020. gada Olimpiskajām spēlēm Tokijā.

Phjončhanas turnīrs.
Foto: Sporttechie

Tomēr tas nenotiktu, ja vairāk nekā 30 gadu atpakaļ cilvēki nesaredzētu tajā potenciālu. Pēc 1972. gada atlika gaidīt tikai astoņus gadus, lai ieraudzītu pirmo vērienīgo “Atari” uzņēmuma rīkotu čempionātu, kurā vairāk nekā 10 tūkstoši dalībnieku no visas Amerikas sacentās spēlē “Space Invaders”.

Gadiem ejot, galvenās balvas un spēlētāju skaits nepārstāja augt. Tika radīti dažādi televīzijas kanāli, kas translēja un turpina translēt turnīru norisi jebkuram interesentam, kaut gan internetam kļūstot brīvi pieejamam, lielākā daļa translāciju pārgāja uz tiešsaisti. Dažādi uzņēmumi un profesionālās sporta komandas, piemēram, “Manchester City” futbola klubs, iegādājas profesionālās komandas un atsevišķus spēlētājus sava tēla popularizēšanai. No Ferrari un pāris tūkstošiem dolāru galveno balvu sarakstā, eSports ir izaudzis līdz vērienīgai un konkurētspējīgai nozarei, kuras galvenās balvas sastāda miljonus dolāru. Datorspēle  “Dota 2” – viena no vadošākajām kiberdisciplīnām pasaulē, kā arī pirmā spēle, kas sasniegusi vairāk nekā miljonu dolāru balvu fondu, 2017. gada ikgadējā turnīrā “International” pārspēja savu iepriekšējā gadā uzstādīto rekordu (20,7 miljonus dolāru), sasniedzot 24,6 miljonu ASV dolāru lielu balvu fondu, atalgojot pirmās vietas komandu ar 10,8 miljoniem dolāru.

Turpretī situācija Latvijā nav no milzīgājām summām galvu reibinoša, tomēr pēdējā laikā stāvoklis uzlabojas. 4. janvārī viena no vadošākajām latviešu eSporta organizācijām “Goexanimo” sadarbībā ar Lattelecom, Latvijā izveidoja Baltijas eSporta līgu, kuras plāns ir sevī apvienot labākās Baltijas komandas, kurām tika piedāvāta iespēja parādīt sevi gan Baltijas valstu līmenī, gan pavērt tām iespēju nākotnes panākumiem. Šī gada sezonā divās spēļu disciplīnās – “Counter Strike: Global Offensive” (CS:GO) un “League of Legends” 10 komandas no Baltijas valstīm sacentās par 10500 eiro lielu balvu fondu, kur spēlē CS:GO uzvaras laurus plūca komanda no Lietuvas, latviešiem paliekot otrajiem un igauņu komandai ierindojoties trešajā vietā.

Esports ir audzis un attīstījies citviet pasaulē, taču diemžēl Latvijai tas pagājis garām. Ir pienācis laiks to mainīt un tiekties pretī Latvijā nebijušiem jaunumiem. Tagad arī Hokeja Blogā lasiet par to, kas ir eSports, ar ko nodarbojas profesionālie spēlētāji, cik viņi pelna, kā tas ietekmē viņu veselību un kāpēc mums būtu jāpievērš tam uzmanība.

Izmantotie avoti:
http://wuwomedia.com/history-esports/
https://www.sporttechie.com/intel-brings-esports-tournament-pyeongchang-ahead-olympic-games/
https://www.esportsearnings.com/tournaments
https://goexanimo.lv/news/nepalaid-garam-pirmas-baltijas-esporta-ligas-speles
https://www.dexerto.com/news/manchester-city-sign-fifa-esports-player/19053

Share.

Leave A Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.