21. gadsimta brīnumbērns Dalins iesoļo Bufalo sausajā dārziņā

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Labs nāk ar gaidīšanu, nelaimes putns Bufalo “Sabres” šonedēļ beidzot var tikt pie sava jaunā pestītāja. Skandināvu jaunais produkts Rasmuss Dalins gaidāmajā draftā tiks izvēlēts ar pirmo kārtas numuru. Protams, oficiāli tas nav izziņots, bet Bufalo “Sabres” paši šautu sev kājā, ja neizvēlēsies Dalinu ar pirmo kārtas numuru.

Zināms, ka mūsu pārjūras kaimiņiem patīk veidot produktus, dažbrīd tikai detaļas, kuras jāsaliek pašam pasūtītājam, bet zviedri mēdz saražot jau gatavas konstrukcijas. Līgo vakarā, kad lēksim pāri ugunskuram, zviedru aizsargs Rasmuss Dalins tiks draftēts NHL. Ja viss noritēs, kā plānots, viņš būs otrais zviedru hokejists, kurš draftā izvēlēts ar pirmo kārtas numuru, pirmais bija Mats Sandins 1989. gadā.

Drafts ir viens no sezonas gaidītākajiem notikumiem Ziemeļamerikas sporta līgu kontekstā, izņēmums nav hokejs, kas savā paspārnē ar līgas klubu palīdzību iezvejo pēc iespējas labākus lomus. Īsu laiku pirms drafta norisinās NHL Combine jeb spēlētāju fiziskās sagatavotības testi. Montreālas “Canadiens” draftam pieiet tik nopietni, ka izveidoja paši savus fiziskās sagatavotības testus Zviedrijā.

Pēdējo reizi NHL draftā aizsargu ar pirmo kārtas numuru izvēlējās pirms četriem gadiem. Savukārt, pirms desmit gadiem, draftā tika izvēlēti vairāki pašreizējie līgas vadošie aizsargi – Drū Dautijs (Kings), Ēriks Karlsons (Senators), Alekss Pitrandželo (Blues) un citi.

Pēdējie pieci aizsargi, kuri draftēti NHL ar pirmo kārtas numuru:

Spēlētājs Gads Komanda Spēles Punkti
Ārons Ekblads 2014 Floridas “Panthers” 315 135 (58+82)
Ēriks Džonsons 2006 Sentluisas “Blues” 644 264 (71+193)
Kriss Filipss 1996 Otavas “Senators” 1282 301 (77+224)
Braiens Berards 1995 Otavas “Senators” 639 333 (78+255)
Eds Džovanonvskis 1994 Floridas “Panthers” 1204 530 (148+382)

Septiņi no 13 drafta pirmā numura aizsargiem ir ielēkuši līgā uzreiz jaunajā sezonā, topošajam “Sabres” franšīzes spēlētājam piedēvē tādas pašas iespējas. Hokeja apskatnieki lēš, ka Dalins tiktu draftēts ar pirmo kārtas numuru arī tad, ja spēlētu uzbrucēja pozīcijā. Iemesls, kāpēc jaunais zviedrs spēlē aizsardzībā ir lielāks spēles laiks starp visiem laukuma spēlētājiem, izņemot, protams, vārtsargu.

Dalins ir spilgts 18 gadus vecs aizsargs, kurš pēdējās divas sezonas spēlēja Zviedrijas augstākajā hokeja līgā, pierādot, ka ir spējīgs ne tikai cīnīties līdzīgi ar pieaugušiem profesionāļiem, bet arī viņus pazemot ar saviem neordinārajiem un meistarīgajiem izgājieniem. Jauno talantu iekļāva arī Zviedrijas Olimpiskās izlases sastāvā, kur aizsargs aizvadīja divas spēles.

“Viņš ir aizsargs, kuru vēlās visas līgas komandas,” NHL drafta loterijā sportsnet.ca citēts “Sabres” ģenerālmenedžeris Boterils. “Spēja paaugstināt spēles tempu, radīt…Tas ir aizraujoši. Spēlētāji arī jūtas pacilāti, viņi grib spēlēt ar citiem meistarīgiem hokejistiem. Šī ir laba diena.”

Bufalo komanda nav kvalificējusies izslēgšanas spēlēm septiņus gadus pēc kārtas, neskatoties uz to, ka zaudējumu sērijas ir tikpat garas kā maratons, iepriekšējos draftos ir izvēlēti vairāki potenciāli komandas līderi.


Džeks Aikls, kuru draftēja ar otro izvēli pēc Konora Makdeivida, ar katru sezonu uzlabo savu sniegumu un iezīmējas franšīzes līdera lomā. Pagājušā gada astotā drafta izvēle Keisijs Mitelsteds sezonas beigās, sakrājot četrus (1+3) punktus piecās spēlēs jau paspēja parādīt sevi “Sabres” formastērpā. Aleksandrs Nīlanders tiek uzskatīts par perspektīvu prospektu, lai gan pēdējās divas sezonas AHL komandā nebija vērienīgas. Trešās kārtas izvēle Klifs Pu pēc drafta ir apjomīgi progresējis junioros OHL līgā, tāpat cerības ir uz Semu Reinhartu, kurš pagājušajā sezonā sakrāja 50 (25+25) rezultativitātes punktus.

Pēdējos četros draftos “Sabres” nav izvēlējusies aizsargu pirmajos divos raundos, komandas aizsardzības valnis ir izkaltis, tāpēc Dalins tiek gaidīts kā ūdens pēc ilga sausuma perioda. Astotā izvēle 2013. gadā Rasums Ristolainens bija pēdējais aizsargs, kuru komanda izvēlējās starp saldākajiem arbūziem. Ziemeļamerikas sporta medijs TSN Dalinu nodēvējusi par franšīzes aizsargu salīdzinājumā ar Denisu Potvinu, kuru “Islanders” draftēja ar pirmo numuru, kā atlīdzību aizsargs 15 sezonu laikā Ņujorkas komandai palīdzēja izcīnīt četrus Stenlija kausus.

“Viņš ir gudrs, divvirziena aizsargs, kura izcilais slidojums un roku tehnika papildina hokejista artilēriju,” NHL Eiropas skautinga direktors Gorens Stubs citēts sportsnet.ca. “Viņam patīk pieslēgties uzbrukumam un hokejists nekautrējas no fiziskas spēles. Toties Dalinam ir jāiemācas spēlēt vienkāršāk un viņš to noteikti apgūs.”

Dalins komandas puzlei pievienojas kā pēdējais kauliņš, kas tuvākajās sezonās iezīmēs izslēgšanas spēļu konkurētspējīgu komandu. Pagājušajā sezonā jaunos amatos debitēja sistēmas divi galvenie zobrati, pierādot, ka spēj vadīt paši savu komandu. Proti, ģenerālmenedžeris Džeisons Boterils sezonu iepriekš bija “Penguins” GM asistents, bet galvenais treneris Fils Hauslijs bija otras finālistes “Predators” asistents. Šeit izriet vēl viens iemesls, kāpēc Dalins komandā ir gaidīts kā ūdens. Hauslija hokeja sistēmas viens no atslēgas elementiem ir aizsargu iesaiste, Nešvilas komanda ar spēcīgo aizsardzības līniju spēja aizcīnīties līdz finālam.

Boterils nonākot Bufalo “Sabres” organizācijā veica izmaiņas, lai komandas kopaina būtu vismaz skatāma. Topošo līgas spēlētāju vērtēšana ir skautu ziņā, bet arī ģenerālmenedžerim jāuzņemas loma par izvēlētajiem hokejistiem un līgumu parakstīšanām, ko priekšteči, dažkārt, ir darījuši pilnīgi absurdi. No 15 draftā izvēlētājiem “Sabres” hokejistiem 2010. un 2011. gadā, tikai četri ir spēlējuši NHL, kopā sakrājot 144 spēles Bufalo kreklos. Laika posmā no 2005. līdz 2007. gadam komanda draftēja 23 hokejistus, deviņi no tiem ir spēlējuši NHL, bet neviens nav sasniedzis 400 spēļu robežu.

Rasmuss Dalins Zviedrijas U20 izlases sastāvā.
Foto: nhl.com

Piecos gados klubā ir nomainījušies divi ģenerālmenedžeri, četri treneri un trīs reizes sezona ir noslēgta pēdējā vietā. Tāpat komanda nav izcīnījusi vairāk par 35 uzvarām katrā no pagājušajām piecām sezonām. Aizvadītās sezonas noslēgumā, uzbrucējs Raiens Orailijs sacīja, ka komandā valda zaudētāju kultūra. Runā, ka Orailijs, kuram līgums ar “Sabres” ir līdz 2022./23. gada sezonai, šovasar varētu tikt aizmainīts uz citu komandu.

Topošā drafta pirmā izvēle Dalins tiek salīdzināts ar bijušajām zviedru leģendām līgā, kā Niklass Lidstroms un Mets Sandīns, bet jaunajam aizsargam visvairāk simpatizējusi Pītera Forsberga spēle. Tuvāk mūsdienu hokeja durvīm, aizsargs tiek pielīdzināts citiem līgā spēlējošiem tautiešiem, proti Ēriks Karlsons un Viktors Hedmans ir spēlētāji, kuriem varētu līdzināties Dalins.

“Zviedrijā mēs sakām, ka Dalinam ir moskīta redze,” medijā nhl.com aizsargu raksturoja viņa pārstāvētā Zviedrijas kluba “Frölunda” ģenerālmenedžeris Fredriks Sjostroms. “Ja tu mēģini nosist moskītu, tas var aizlaisties, jo tā redze ātrāk pārstrādā kustību. Tāda ir Rasmusa īpašība. Viņš nekad nesaņem vai neiekuļas sliktās situācijās, jo tādas vienkārši līdz viņam nenonāk. Viņš redz, kur dosies pretinieks un tad izvēlās citu ceļu. Tas izskatās vienkārši, bet es zinu, ka tā nav. Esmu spēlējis hokeju, un nekad neesmu radījis tādus manevrus kā viņš.”

Starpsezonā Dalins fokusējas uz masas pieaudzēšanu, lai sākoties sezonai, būtu spējīgs cīnīties ar NHL vīriem un sasniegtu jaunus panākumus.

“Mani treneri un komandas biedri Frölunda ir palīdzējuši man ļoti daudz,” medijam nhl.com sacīja Dalins. “Es domāju, ka viņi ir sajūsmināti un lepni. Mēs neesam runājuši, ko sagaidīt, bet bagātīgāka ēšana un trenēšanas noteikti palīdzēs sagatavoties nākamajam līmenim. Es neesmu noraizējies, kurš mani izvēlēsies, jo tas ir tikai numurs. Svarīgākais, kā tu sevi pierādi pēc tam.”

Share.

Leave A Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.