Artūrs Irbe par paaudžu maiņu, latviešu vārtsargiem NHL, izlases mērķiem

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Latvijas hokeja leģenda Artūrs Irbe kļuvis par Latvijas izlases vārtsargu treneri maijā gaidāmajam pasaules čempionātam hokejā, kas norisināsies Rīgā un Tamperē. Intervijā hokejablogs.lv Artūrs Irbe atzina, ka sarunas par trenera amatu izlasē norisinājušās jau pagājušogad.

Svarīgu lomu lēmuma pieņemšanā spēlēja ģimene. “Noteikumi, apstākļi nebija skaidri, kā tas viss notiks. Man ir četri bērni, divi mazbērni mājās, līdz ar to man ir jādomā, ko tas nozīmē mums visiem, ne tikai man, jo, ja ir burbuļi vai vēl kaut kas. Tas nozīme, ka tu esi izslēgts no mājas spēles uz mēnešiem, es uz to noteikti nebūtu gatavs.”

Līdz šim Irbe ir pildījis konsultanta funkcijas valstsvienībā 2013. gadā. Stenlija kausa finālā spēlējušais Irbe pēdējo reizi trenera amatā stājies 2019./20. gada sezonā, kad bija vārtsargu treneris HK “Kurbads” komandā. 

Hokeja vārtsarga darbu Irbe atzīst kā intensīvu, bet ļoti monotonu, daudzas lietas jāatkārto un bieži jāpiespiež sevi darīt to, ko varbūt negribētu. “Ir spēles beigas, tu esi noguris un tad parādās kļūdas. Lai kļūdas neparādītos, ir jāaiziet cauri daudziem atkārtojumiem, lai automātiski, pat nogurumā, ķermenis tavā vietā darītu to, kas jādara. Mēs to visu mācāmies, strādājam un  man ir interesanti. Es domāju, ka puišiem arī.”

Latviešu leģendārais hokejists trenē ne tikai vārtsargus, bet treniņos aprunājas un dod vērtīgus padomus arī citiem spēlētājiem. “Es vispār laikam varu pat teikt, ka es konsultēju savā ziņā, jo, kur es esmu noderīgs, tur es būšu. Mums kā jebkurā kolektīvā ir jābūt subordinācijai, ir menedžeris, kas savāc spēlētājus, vecākais treneris, viņu palīgi. Katram ir sava pozīcija, un mēs jau saskaņojam, ko var darīt un ko nevaram. Es noteikti neko nedarītu tādu, kas varētu būt vecākā trenera vai aizsargu trenera specifikas jautājums. Es uzskatu, ka tā jābūt trenerim, lai nebūtu tā, ka izveidojas divi priekšstati. Līdz ar to, nevajag līst, kur nedrīkst, bet nevis tāpēc, ka pareizi vai nepareizi, bet vienkārši tāpēc, ka var būt dažādas pieejas, tāpēc katram ir savs darbs.”

Arī pats Irbe treniņu procesā ir svarīga sastāvdaļa. Viena nodarbībā bijušais vārtsargs piedalījās gana intensīvā vingrinājumā pie laukuma apmales, kad cīņā ar treneri nāca hokejisti. “Tas man bija pārsteigums, bet mani nolika tajā visaktīvākajā pozīcijā, tāpēc, ka esmu visvecākais šajā grupā vai arī man vajag, sporta žargonā runājot, ieiet shape’ā [formā – tulk.]. Tāpēc drusku nācās pastumdīties, pagrūstīties. Man jau patīk, uzreiz jūtos, ka es esmu piederīgs, nevis tikai no malas skatos, bija interesanti.”

Savu sportista karjeru vārtsargs Artūrs Irbe noslēdza 2007. gadā, bet gadu vēlāk uz īsu brīdi kļuva par vārtsargu treneri Rīgas “Dinamo” komandā. Karjeras laikā Latvijas valstsvienības sastāvā, Irbe aizvadīja deviņus pasaules čempionātus un divas olimpiskās spēles 2002. un 2006. gadā.

Jautāts par gaidāmo pasaules čempionātu, Irbe atzina, ka Latvijas izlasē spēlētgribētāju netrūkst un notiek nepārtraukta paaudžu maiņa. “Šobrīd mums vēl nav optimālais sastāvs, bet process iet, spēlētāji grib un mūsu pieeja ir tāda, ka mēs katram dodam iespēju, vai viņi ir gatavi tagad, vai nav, tas ir cits jautājums. Tikai daži mums ir dinozauri palikuši un vienmēr ir licies, ka aizies tie vecie, jaunie atnāks, un kas tad būs tie jaunie, kas spēlēs, bet tukša vieta jau nepaliek pasaulē nekad. Vienmēr kāds aizņems to vietu, kas ir atbrīvojusies un galvenais, ka ir gribētāji.” 

Lai sasniegtu ceturtdaļfinālu treneris minēja, ka galvenais ir katra spēlētāja ticība saviem spēkiem. “Ja tas ir ielikts jau galvās un spēlētāji tic, ka ir iespēja, tad sanāk. Vienmēr jautājums, kur mēs noliekam savus mērķus, savus griestus un, vai griesti ir pirmā vieta katra spēlētāja prātā. Tas nebūt nenozīmē, ka tā pirmā vieta būs, bet viņi uz to ies, viņi uz to tieksies. Jo tu tālāk tiecies, jo tālāk aizsniedz.”

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Latvijas Hokeja federācija (@latvijashokejafederacija)

Par latviešu hokeja vārtsargiem Elvi Merzļikinu un Artūru Šilovu, kuri spēlē NHL Irbe sacīja, ka vēl nezina, vai hokejisti būs pieejami pasaules čempionātā. Vārtsargu treneris atzina, ka vienmēr ir prieks par katru spēlētāju, kurš ir gatavs palīdzēt un piedalīties komandas procesā. “Vienam ir izcila sezona ar dažām spēlēm, otram ir neveiksmīga sezona ar daudz vairāk spēlēm. Viss ir relatīvs. Elvim nav tāda statistika, ne arī sezona, kā viņš vēlētos, bet viņš tāpat ir dabūjis daudzas spēles un viņam ir kaut kāda kvalitātes zīme. Artūrs, turpretī, pašlaik uz turieni raujas un savas iespējas izmanto, viņš tuvojas NHL, bet viņš līgā vēl nav nostiprinājies.”

Artūrs Irbe minēja arī to, ka NHL sezonas laikā hokejistus nevajag traucēt, jo tas var ietekmēt tālākās attiecības. “Man ir sava pieredze, es vispār nerunātu, kamēr nav viss beidzies. Es zinu, ka mums ir vēsturē piemēri, kad mūsu spēlētāji no zemākām līgām ir pametuši savus klubus, piemēram, Aigars Cipruss, Rodrigo Laviņš un pēc tam viņi vairs tajās līgās neatgriezās. Tas dārgi maksā. Ja tev ir iespējas iekļūt NHL, ilgtermiņā izlase un Latvijas hokejs tikai iegūtu, ja viņi tagad neatbrauktu un paliktu NHL par stabilām vērtībām, pēc tam palīdzētu olimpiskajās spēlēs un čempionātos.” 

Savukārt par nākotnes iecerēm trenera arodā Irbe runāt nevēlējās, bet atzina, ka sarunas ir bijušas ar klubiem arī otrpus okeānam, konkrēta piedāvājuma neesot, bet šīs durvis viņam vēl nav pavisam aizvērtas.

Share.

2 Comments

  1. Pingback: Irbe vērtē Merzļikinu un Šilovu un pauž savu nostāju par NHL spēlētāju piesaistīšanu | Sportazinas.com

  2. Pingback: Irbe vērtē Merzļikinu un Šilovu un pauž savu nostāju par NHL spēlētāju piesaisti izlasei | Sportazinas.com

Leave A Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.