“Spoku izlase” pārsteidz pasauli – Eiropas izlase

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vai kādreiz Eiropa jums ir likusies spocīga?! Pasaules kauss atbild uz retorisko jautājumu, izlase bez pagātnes un nākotnes ir kvalificējusies turnīra finālam. Domājams, ka neviens Eiropas izlasei neparedzēja vietu finālā. Otras finālistes, Kanādas izlases, galvenais treneris Maiks Bebkoks pirms turnīra precīzi nosauca trīs pusfinālistus, Eiropas izlasi speciālists gan nepieminēja.

Liela uzmanība komandai netika pievērsta, protams, jauns veidojums un savākti labi eiropieši, bet izlase nebūt netika minēta kā viena no favorīta vienībām. Tika prognozēts, ka izlasei varētu būt problēmas ar motivāciju, jo kas gan tā par komandu bez himnas un bez karoga (nosacīti). Sagatavošanās ciklā Eiropas izlase aizvadīja trīs pārbaudes spēles. Pirmajās divās cīņās tika zaudēts Ziemeļamerikas U23 izlasei. Zaudējumi bija visai pārliecinoši, attiecīgi ar 0:4 un 4:7. Hokejā mēdz teikt, ka vislabāk mācīties un secinājumus var izdarīt pēc zaudējumiem. Trešo spēli hokejisti aizvadīja pret komandu, ar kuru izlase tikās pusfinālā, Zviedriju. Eiropieši rādīja diametrāli pretēju hokeju, Eiropas izlaseskandināvi tika samīdīti ar 6:2.

Eiropas izlasi turnīrā pārstāv astoņu valstu hokejisti. Vislielākā pārstāvniecība ir no Slovākijas un Vācijas saimniecībām – 12 hokejisti [no katras seši]. Šveice – četri, Dānija – trīs un pa vienam no Slovēnijas, Francijas, Austrijas un Norvēģijas. Izlases galvenais treneris Ralfs Krīgers izteicās, ka turnīrā pārstāv visas Eiropas valstis, to skaitā arī Latviju, lai gan sastāvā nav neviens mūsu valsts pārstāvis. Eiropas izlase ir turnīra vecākā komanda, vidējais vecums 29.78 gadi. Komandā spēle divi vecākie turnīra spēlētāji, aizsargi – Zdeno Hara (39 gadi) un Marks Štraits (38 gadi).

Eiropas izlase Pasaules kausa pirmajā spēlē sevi pieteica skaļi. Sausā tika atstāta ASV valstsvienība, pārliecinoša uzvara ar 3:0. ASV hokejisti mocījās visa turnīra garumā, komandas mikroklimats bija zem katras kritikas. Nākamajā mačā tika izmocīta uzvara pret Čehijas valstsvienību, papildlaikā – 3:2. Pirms piecām dienām, Eiropas izlase tikās ar finālspēles pretinieku, Kanādas izlasi. Eiropieši piedzīvoju zaudējumu hokeja lielvalstij ar 1:4. Klusi un mierīgi Eiropas izlase bija iesoļojusi pusfinālā, kur pretī stājās 2014. gada Olimpiskie sudraba medaļnieki – zviedri. Pirmie rezultātu atklāja zviedri, bet tuvojoties otrā perioda izskaņai Marians Gaboriks izlīdzināja rezultātu. Trešā trešdaļa iesākās ar aukstu dušu Zviedrijas hokejistiem. Perioda 12. sekundē, Zviedrijas izlases vārtsargam Henrikam Lunkvistam neveiksmīgi izkrita ripa no tvērējcimda, pirmais pie tās bija Tomašs Tatars un raidīja ripu vārtos. Mazāk kā piecas minūtes pirms perioda beigām, Ērika Karlsona mestā ripa atsitās pret Eiropas izlases aizsarga slidu un ripa vārtos – neizšķirts. Papildlaika ceturtajā minūtē Tomašs Tatars guva uzvaras vārtus.

Panākumu atslēga

Patiesi pārsteidzoši, kā komandas galvenais treneris Ralfs Krīgers sapulcinātos hokejistus, no astoņām valstīm, vienojis vienā komandā. Kā izteicās komandas kapteinis Anže Kopitars, tad komandas lielākā motivācija ir pārspēt gigantus. Piemēram, Dānijas hokejistiem pēc uzvaras pret Zviedriju, pārbaudes spēlē, bija divtik liels prieks, jo kopā ar valstsvienību tas nav izdevies. Vieglāk aizvadīt turnīru komandai liek tas, ka nav spiediens no federācijas vai citām organizācijām. Katrs savas valsts pārstāvis vēlās parādīt sevi, un vietu no kurienes viņš nāk, ar vislabāko sirdsapziņu.

Liels komandas pluss ir tas, ka pirms turnīra vairāki hokejisti jau bija izbaudījuši spēles garšu. Kopā 10 spēlētāji pirms turnīra bija pārstāvējuši savas valstsvienības, Olimpiskās kvalifikācijas turnīros. Šajā skaitā nav divi vācu vārtsargi, kuri laukumā PK laikā nav devušies, jo pirmā vārtsarga loma uzticēta slovākam Jaroslavam Halākam. Līdz šim vārtos viņš ir demonstrējis lielisku spēli, vidēji mačā ielaižot tikai 1.96 vārtus un atvairot 94.7% sāncenšu metienus. Interesanti, ka pirms turnīra pirmā vārtsarga loma tika paredzēta dānim Frederikam Andersenam, kurš guva traumu Olimpiskās kvalifikācijas laikā.

Spēlētāju pēdējā iespēja

Vairākiem hokejistiem šis būs pēdējais, tik augsta līmeņa turnīrs karjerā. Diviem slovākiem, draugiem, Zdeno Haram un Marianam Hosam, visdrīzāk šis būs pēdējais turnīrs vienā izlasē. Tāpat šiem hokejistiem pievienojās Marks Štraits (Šveice) un Denis Zaidenbergs (Vācija). Šiem hokejistiem turnīrs ir kā papildus motivācija sevi pierādīt un izcīnīt titulu, uz lielās hokeja skatuves.

Kristiāns Erhofs

Diviem Vācijas hokejistiem Denisam Zaidenbergam un Kristiānam Erhofam, turnīrs kalpo, kā iespējamais, NHL karjeras turpinājuma garants. Abi aizsargi pašlaik ir bez līgumiem, bet ar savu spēli hokejisti pierādījuši, ka ir cienīgi turpināt spēlēt labākajā hokeja līgā pasaulē. 35 gadus vecais Zaidenbergs spēlē pirmajā aizsargu pārī ar šveicieti Romānu Josi. Toties Erhofam loma atvēlēta trešajā aizsargu pārī ar Marku Štraitu. Kristiāns četrās spēlēs sakrājis trīs piespēles un pašlaik ir komandas rezultatīvākais aizsargs.

Fināls

Pasaules kausa titula ieguvējs tiks noskaidrots sērijā līdz divām uzvarām. Kā jokoja Eiropas izlases treneris Ralfs Krīgers, pēc uzvaras pusfinālā, jo vairāk komanda gūst panākumus, jo mazāka iespēja, ka tā piedalīsies nākamajā Pasaules kausa turnīrā. Pirmā finālspēle otrdienas naktī uz trešdienu plkst. 3:00. Eiropas izlase pārsteidza hokeja pasauli, cerēsim, ka tā turpinās savu Pelnrušķītes stāstu.