Vai Latvijas hokeja izlasi aplidos ceturtdaļfināla fortūna?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Boba Hārtlija vadītā Latvijas izlase pēc trim aizvadītām spēlēm ieņem piekto vietu pasaules čempionāta B grupas tabulā. Iesildošā fāze ir noslēgusies, tagad puišiem jāsāk veidot ratus ceturtdaļfinālam, jo līdz savam galamērķim nesanāks aizstopēt.

Pagājušajā gadā devos komandējumā uz savu pirmo pasaules čempionātu, kur puiši sarūpēju emocionālus svētkus, tiekot ceturtdaļfinālā. Šogad nācās izlaist hokeja trakumu, jo esmu Erasmus apmaiņas programmā Portugālē. Esmu vienīgais hokeja fanāts Porto pilsētā, kurš +26 grādos sēž istabā un jūt līdzi savējiem.

Boba Hārtlija faktors

Šoreiz stāsts nebūs par mani, bet gan par Latvijas izlasi, kuru trešo pavasari veiksmīgi vada Bobs Hārtlijs. Kanādiešu treneris ir pieminēšanas vērts, jo speciālists puišiem ir iedevis psiholoģisko dopingu, liekot noticēt ne tikai sev, bet arī tam, ka varam sasniegt ko vairāk par ceturtdaļfinālu. Hārtlijam ir divas medaļas puses, viena, kuru redzam medijos, bet otra, kas redzama kamerām izslēdzoties. Proti, kanādietim patīk glorificēt gan savu komandu, gan pretiniekus. Viņš ir orators, kurā varētu klausīties nepārtraukti, jo ar savu šarmu un verbālo attieksmi Hārtlijs sevi padara simpātisku.

Kamēr otra medaļas puse rāda, ko tieši pretēju – visam jābūt strikti pēc viņa noteikumiem. Pagājušajā gadā viņš noteica, ka pēcspēles intervijas mikszonā ar spēlētājiem notiks ne ilgāk par noteikto laiku [precīzi neatminos cik], par ko pat pieredzējuši Latvijas žurnālisti sarauca pieri.

Tas, ka pēc zaudējuma ceturtdaļfinālā zviedriem, Latvijas žurnālistiem nenoorganizēja solīto interviju ar Hārtliju, tas vairāk jāuzņemas federācijas darbiniekiem, jo viens teica, ka būs, bet beigās Viesturs Koziols pateica, ka nebūs. Pupu mizas ar to, bet svarīgākais, ka Hārtlijs Latvijas valstsvienībā un vidē ap to ir noteicis savus noteikumus, kurus visi pilda. Strikti noteikumi un kārtība nes rezultātu.

Bobs Hārtlijs un Artis Ābols.

Šo trīs gadu laikā kanādiešu speciālistam ir izveidojies savs viedoklis par Latvijas hokeju, labi, ka to viņam galvā neielika Artis Ābols. Pirms kāda laika vienā no intervijām Ābols minēja, ka Tedam Nolanam stājoties pie izlases stūres, viņš daudz stāstīja par Latvijas hokejistiem, bet Hārtlijam ļāva pašam iepazīt drēbi ar ko strādāt. Hārtlijam ir savi mīluļi, un ir hokejisti, kurus viņš izlasē negrib redzēt.

Kanādiešu speciālistam līgums ar Latvijas izlasi ir līdz Olimpiskajam 2022. gadam. Vai viņš paliks tik ilgi pie izlases stūres? Šosezon Hārtlijs sāka strādāt ar Kontinentālās hokeja līgas (KHL) klubu Omskas “Avangard”, kas ierobežo kanādieša darbu ar valstsvienību un ierašanos Latvijā, lai vadītu trenera seminārus. Tāpat izskanējušas runas, ka sezonas laikā viņam piedāvāts darbs Nacionālās hokeja līgas (NHL) klubā Otavas “Senators”. Pēc debijas sezonas KHL krieviem Hārtlijs iepaticies, aci uz viņu metot arī Krievijas hokeja federācijas prezidents Vladislavs Tretjaks. Skaidrs ir viens, ka Hārtlija palikšana Latvijas izlases galvenā trenera postenī kaut uz pusslodzi būtu ļoti vērtīga.

Vairāk par spēli

Čempionāta pirmajā spēlē pārliecinoši tikām galā ar Austrijas hokejistiem (5:2), praktiski izdedzinot caurumus austriešu devītniekos. Četri no pieciem gūtajiem vārtiem bija augšējā stūrī. Labi, ka nebija jāpiedzīvo pagājušā gada šoks, kur pirmajā spēlē tikai papildlaikā tikām galā ar Norvēģijas izlasi.

Pēdējos divos čempionātos grupu turnīra pēdējā spēlē pret mājiniekiem izšķīra – tiekam vai netiekam ceturtdaļfinālā. 2017. gadā ar vāciešiem sākām bezcerīgi, otrā perioda vidū divas ātras ripas Elvja Merzļikina mūrī iemeta Vācijas izlase. Tomēr trešdaļu ar vārtiem ģērbtuvē nokārtoja Gunārs Skvorcovs 1:2. Trešā perioda vidū Jānis Sprukts no vārtu priekšas rezultātu izlīdzināja 2:2, bet mazāk nekā četras minūtes pirms pamatlaika beigām Andris Džeriņš pēc Uvja Balinska metiena izvirzīja vadībā Latviju 3:2. Tomēr drāma turpinājās un 33 sekundes pirms trešdaļas beigām vācieši izlīdzināja rezultātu, pēcspēles metienos veiksmīgāki izrādījās mājinieki.

Savukārt pagājušajā gadā ar dāņiem pārpildītā Herningas arēnā pietika ar vieniem vārtiem, lai pēc deviņu gadu pārtraukuma kvalificētos ceturtdaļfinālam. Andris Džeriņš ar precīzu metienu no ūsiņām pārspēja Toronto “Maple Leafs” algotni Frederiku Andersenu, kurš nākamajā dienā dāņu radio atvainojās visiem tautiešiem par ielaisto golu.

Ņemot vērā, ka Šveices izlase šogad mums pabojāja ceturtdaļfināla gleznu, tad ota būs jāņem rokā pret Čehijas izlasi. Uz papīra tie nav mājinieki, bet tribīnēs un sajūtu ziņā zināms, ka čehi spēlē gandrīz kā mājās. Čempionāta pirmajā spēlē Čehijas izlase tika galā ar pagājušā gada čempioniem Zviedrijas izlasi (5:2), otrajā mačā ar 7:2 pārgāja pāri norvēģiem. Savukārt pēdējā spēlē pret krieviem (0:3) Čehijas izlase spēlēja šķidri – švakas saspēles, neefektīvs vairākums, bez labām vārtu gūšanas iespējām. Ceturtdienas vakarā plkst. 21:15 izšķirsies, kura audekls būs ceturtdaļfināla toņos, bet, kurš mutautiņā slaucīs bēdu asaras.

Vilcēji

Otrajā čempionāta spēlē pret Šveici mēs zaudējām ne tikai spēlē, bet traumu guva arī centra uzbrucējs Rodrigo Ābols. Tagad jau var dēvēt par vienu no izlases pamatvērtībām. Zinot to, cik pašvaki Latvijas izlasei ir ar centra uzbrucējiem, jo turnīrā dažādu iemeslu dēļ nepiedalās Zemgus Girgensons, Andris Džeriņš un Kaspars Daugaviņš, tad pašreiz ir liela neziņa. Spēlē pret itāļiem plānotais Ābola aizstājējs Māris Bičevskis laukumā pavadīja tikai 4:14 minūtes. Turpinājumā redzēsim, kā treneri atrisinās samilzušo centra uzbrucēju furunkuli.

Vārtu drošība noteikti tiks uzticēta pirmajam numuram Elvim Merzļikinam, kurš vārtos ir gatavs rādīt brīnumus. NHL vērtību apliecina arī divi musketieri Rūdolfs Balcers ar piecām piespēlēm ir labākais turnīrā šajā komponentā, bet Teodors Bļugers ir labākais iemetienos, uzvarot 50 no 68 iemetieniem.

Cietais rieksts

Pasaules čempionātos ar čehiem esam spēlējuši astoņas reizes, vistuvāk panākumam bijām Rīgā 2006. gadā, kad spēle noslēdzās ar draudzīgu neizšķirtu 1:1. Šogad ir iespēja mainīt vēsturi, jo komandai ir pa spēkam tikt ceturtdaļfinālā. Galvenais bez traumām un dopinga pārbaudes, jo Hārtlijam nepatīk, ka ģērbtuvē nāk nelūgti ciemiņi.

Jaunakājam ziņām par pasaules čempionātu hokejā seko: Facebook, Twitter un Instagram