Aleksandrs Macijevskis par Olimpiskajām spēlēm un Ķīnas hokeju

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tuvojoties ziemas Olimpiskajām spēlēm Ķīnā, hokejablogs.lv uz sarunu aicināja ilggadēju Latvijas hokeja izlase spēlētāju, bijušo HK “Kurbads” treneri Aleksandru Macijevski, lai saprastu ar ko viņš šobrīd nodarbojas Ķīnā un kā tur gatavojas gaidāmajām Olimpiskajām spēlēm. 

“Šobrīd es strādāju Pekinas Hokeja Asociācijā. Pekinā līdzīgi kā padomju laikos ir sporta komiteja. Tātad ir valsts iestāde un apakšā zem tās ir Pekinas hokeja asociācija,” stāsta Macijevskis, kurš Latvijas izlasi pārstāvējis astoņos pasaules čempionātos. Pēdējā darba pieredze Latvijā Macijevskim bija ar HK “Kurbads”, ar kuru vienā no divām sezonām izcīnīja Latvijas čempiona titulu. “Pēc pavadītā laika “Kurbads” komandā sēdēju bez darba, bija divas iespējas un Pekina man likās visinteresantākais no tiem. Bija piedāvājums doties arī uz Daugavpils “Dinaburga” virslīgas komandu tajā pašā laikā, kad tika izteikts piedāvājums no Pekinas. Tomēr Pekinas piedāvājums bija izteikts ātrāk un es jau biju piekritis un sācis visu noformēt.” 

Pekinā latviešu speciālists trenē dažāda vecuma komandas sākot no U10 līdz pat pieaugušo līmenim. “Bez trenēšanas galvenie pienākumi asociācijā ir sporta pasākumu plānošana visām vecuma grupām. Asociācija veido sava veida “select” komandas – no klubiem savācot labākos spēlētājus visās vecuma grupās, izņemot pieaugušo komandu. Bērnu treniņi asociācijas veidotajā komandā notiek reizi nedēļā, pārējā laikā spēlētāji trenējas ar saviem klubiem,” stāsta Macijevskis, kurš Ķīnā strādā kopš 2019. gada jūlija.

Aleksandrs Macijevskis Olimpisko spēļu hokeja hallē.

1,4 miljardu iedzīvotāju pilnajā valstī šobrdī reģistrēti vien ap deviņiem tūkstošiem hokejistu, kamēr Latvijā ir par diviem tūkstošiem mazāk, kur iedzīvotāju skaits svārstās ap diviem miljoniem. Ķīnā hokeja populariāte janiešu grupās turpina augt, bet šobrīd nav vienots čempionāts jaunieši vecumā, “Par to cik populārs ir hokejs visā Ķīnā ir grūti teikt. Mums bija nacionālais turnīrs, kurā atbrauca komandas no dažādām pilsētām – tur tas līmenis ir zemāks.  Hokejs attīstās ir daudz ārzemju treneri – zviedri, kanādieši, krievi un citi. Arī jauno hokejistu ir daudz. Vienīgā problēma ir tāda, ka nav lielais čempionāts. Daudz ir tādu, kas trenējas līdz 14, 17 gadiem un tad hokeju pamet. Jaunākās komandās ir daudz spēlētāju un līmenis ir augsts, bet pusaudžu vecumā līmenis krīt, jo tad vairāk uzmanība tiek pievērsta individuālajai meistarībai.” 

Šobrīd ir daudz diskusiju par Olimpiskajām spēlēm – tām vajadzētu notikt vai tomēr nē. “Mēs bijām uz testa turnīriem divas reizes, viens bija aprīlī un otrs decembrī. Mēs testējām arēnas, viesnīcas un visu pārējo infrastruktūru. Viss notika, kā plānots olimpiskajās spēlēs, visur jānēsā maskas, jāievēro distance, jātaisa testi. Tāpat Olimpiskajās spēlēs skenēs QR kodus, būs individuālas ieejas kartes un daudz testēšanas vietu. Šeit gatavojās ļoti nopietni, dažiem pat liekas, ka pārāk nopietni.“

Tiesa gan pats Aleksandrs Macijevskis Olimpisko spēļu organizēšanā nepiedalās. “Šobrīd esmu Latvijā – atbraucu pie ģimenes uz trim nedēļām. Pekinā pēc pašizolācijas būšu atpakaļ tieši uz spēlēm. Visticamāk organizatoriskajā ziņā nepiedalīšos, mēs bijām runājuši iet skatīties spēles. No mūsu asociācijas daži darbinieki ir iesaistīti kā brīvprātīgie.” 

Aleksandrs Macijevskis HK “Kurbads” sastāvā.

Sportistiem ierodoties Olimpisko spēļu pilsētā būs jādodas burbulī. Vairākos medijos ir izskanējis, ka inficēšanās gadījumā sportistiem būs jāievēro trīs līdz piecu nedēļu karantīna. “Par piecu nedēļu karantīnu neesmu neko dzirdējis. Šobrīd Pekinā ir ļoti maz saslimšanas gadījumu. Ja kāds saslimst, tad visus arī kontaktpersonas uz divām nedēļām liek viesnīcā – mājās nedrīkst. No turienes nekur nevar iziet. Katrai provincei un pilsētām ir savi noteikumi, bet tieši Pekinā, ieceļojot un izceļojot no valsts ir jāievēro trīs nedēļu karantīna.”

Papildu tam Macijevskis izstāstīja, kādi vēl būtiski noteikumi būs jāievēro. “Jāskatās par kuru cilvēku daļu tiek runāts – sportisti visi būs vakcinēti un, ierodoties Olimpiskajās spēlēs, uzreiz dosies burbulī. Katru dienu notiks testēšana – testa nodošanas mājiņas jau visur ir izvietotas,” stāsta Macijevskis, šobrīd vienas dienas laikā saslimušo skaits ir ap 100 tūkstošiem iedzīvotāju. “Es nezinu vai skatītāji drīkstēs apmeklēt spēles, bet principā varētu ļaut, jo šobrīd Pekinā ir ļoti maz Covid-19 inficēšanās gadījumi. Visur ejot ir jārāda aplikācija telefonā, kurā, ejot iekšā kādā vietā, rādās tava bilde ar zaļu rāmīti apkārt, kas nozīmē, ka tu vari doties iekšā. Ir vēl viena aplikācija, kura rāda kur tu esi bijis pēdējo divu nedēļu laikā.”

Share.

Leave A Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.