Latvijas hokeja vīstošais zieds reģionos

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ja pieņemam, ka trīs populārākie sporta veidi Latvijā ir hokejs, basketbols un futbols, tad Junioru attīstības hokeja līga (JAHL) pārliecinoši ir klusākais turnīrs starp Top3 sporta veidu otrā līmeņa turnīriem. Pirmā plāna loma ir Baltijas hokeja čempionātam, bet tad seko kas? Kas ir JAHL veidojums?

Vienkāršākā terminā tas ir U20 vecuma čempionāts, kur izņēmuma kārtā var piedalīties arī piecus gadus vecāki spēlētāji, ja studē vai ir absolvējuši kādu augstskolu. Mērķis uz papīra izskatās kā cēls solis attīstīt jaunos spēlētājus, bet praksē šis turnīrs ir pliekans.

Nesalīdzināmi vērtīgais                                                           

Vietējam basketbola turnīram viens pakāpiens zem lielās skatuves ir Nacionālā basketbola līga (NBL) ar savu ģenerālsponsoru. Turnīra zināmākā komanda ir Milvoki „Bucks” stilistikai pietuvinātie Gulbenes „Buki”. Pirms 27 gadiem izveidotā Ziemeļvidzemes pilsētas komanda izcīnījusi divus Latvijas čempiona titulus, un kopš 2010. gada turpina dalību NBL. Pirmajās sezonās interese par kluba spēlēm bija tik liela, ka līdzjutēji, kuri netika iekšā sporta zālē, dueli skatījās no āra pa logiem, uzrāpušies kokos. Vēl joprojām aktuāls ir citāts, ko 1998. gada avīzē „Sports” sacīja „Buku” pirmais galvenais treneris Pēteris Višņēvics: „Primārais ir atbalsts reģionā, un tikai tad jāsāk domāt lielākās kategorijās.”

No kopumā 21 basketbola komandas NBL turnīrā tikai četras ir no galvaspilsētas, svarīgi akcentēt, ka bumbas driblētājiem ir arī Reģionālā basketbola līga (LBL3), kur piedalās 27 komandas. Lepoties ar turnīriem zem augstākās līmeņa čempionāta var arī futbolisti, kas nes Latvijas futbola Nākotnes līgas nosaukumu. Pērnajā sezonā neskaitot piecas Rīgas komandas, no reģioniem dalību ņēma astoņi klubi.

Basketbols un futbols ir krietni pieejamāks nekā hokejs – pilnībā piekrītu. Zemākas izmaksas, sporta zāles un futbola laukums ir visās pilsētās, bet hokeja halles nebūt – arī piekrītu šim argumentam. Latvijā ir 19 slēgtā tipa halles un piecas no tām atrodas Rīgā, tas nozīmē, ka atlikušās atrodas tuvu galvaspilsētai vai reģionos. Taču cik daudzās no tām mājo tradīcijas. Piemēram, tādas kā ir Gulbenes „Bukiem”, sava komanda vismaz 20 gadu garumā. Liepāja ir vienīgā hokeja saimniecība ar ilggadējām tradīcijām un piramīdas spici, lielo komandu, kas vietējā turnīrā nespēlē otro sezonu pēc kārtas. Reģionālo hokeju klubu līderes, kas startējušas Virslīgā vai 1. līgā:

Liepāja – 22 sezonas
Daugavpils – 17
Zemgale – 16

„Federācijai nav jāuztur amatieru čempionāts”

Kaut kādu hokeja spēles pieredzi arī pats esmu smēlies. Bērnībā izdevās patrenēties ar pašreizējiem izlases čaļiem, pēcāk arī uzspēlēt juniora vecumā kopā vai pret viņiem. Cik atminos, tad jaunatnes čempionāts bija salīdzinoši sakārtots, kāds es varēju būt vērtētājs, ja uztraucos tikai par spēli laukumā. Toties atmiņas patīkamas. Sava vecuma izlases sasniegšana pat nerādījās sapņos, bet hokeju ar dažādiem pārtrauktiem spēlēju.

2014. gada vasarā, piedaloties pirmssezonas treniņnometnē Salacgrīvā, treneri pavēstīja, ka veidosies Latvijas 1.līga hokejā. U20 čempionāts būs vēsture, tagad būs cīkstēšanās ar lielajiem vīriem. Mums kā Valmieras hokeja klubam tas nozīmēja lielākas iespējas nebūt līgas lejasgalā. Komandu papildināja pieredzējuši spēlētāji, to skaitā Guntis Džeriņš, vietējie valmierieši, kuri bija beiguši spēlēt vai slidinājās pie amatieriem. Tas iedeva lielu grūdienu Valmieras hokejam. Uz spēlēm nāca daudz skatītāju, Vidzemes centrā atkal sāka runāt par hokeju, ne tikai basketbolu un florbolu. Jaunie hokejisti nāca uz lielās komandas spēlēm, redzēja to mērķi, kur vēlas nokļūt – lielajā komandā. Spēcīga brigāde toreiz bija Tukumam. Līdera lomu uzņēmās Elvis Kaimiņš, vairākumā bīstams bija talsinieks Jānis Rutkis. Daugavpilij rezultātu veidoja brāļi Vadims un Renats Vabiščeviči. 1998. gadā dzimušo specklases viens no līderiem bija Renārs Krastenbergs, pirmspēdējā 1. līgas sezonā Daugavpilij pievienojās Artūrs Kuzmenkovs. Ventspils sastāvu papildināja Edgars Cgojevs. Pieredze vijās ar jaunību. Divi galvenie ieguvumi bija: 1. veicināja hokeja lokālpatriotismu reģionos, 2. attīstīja jaunos hokejistus, cīnoties ar pieredzējušiem hokejistiem.

2018. gadā pēc četrām veiksmīgām, augošām, emocijām bagātām sezonām Latvijas hokeja federācija aprīļa noslēgumā paziņoja, ka turnīrs maina savu kursu un arī nosaukumu uz Junioru attīstības hokeja līgu. Toreiz pasaules hokeja čempionāts norisinājās Dānijā, kur satiekot Viesturu Koziolu preses centrā jautāju: kāpēc tāds lēmums? Uz ko viņš skaidri atbildēja: federācijai nav jāsponsorē amatieru sports. Tomēr tas bija mazliet vairāk nekā amatieru sports. Reģionu klubiem tā bija motivācija un vismaz sapnis, kādu dienu spēlēt arī Latvijas Virslīgā. Noteikumi mainījās diezgan dramatiski: komandā varēja būt tikai pieci hokejisti vecāki par 23 gadiem. JAHL smūtijā bija sabērti tomāti ar mango, veidojot kaut ko līdzīgu U23 čempionātam, bet arī mazliet vecākiem hokejistiem un tai pat laikā, pievienojot U20 hokejistus. Tāds nesaprotams kiš-miš, kas savu identitāti nav ieguvis vēl šodien.

Kāda ir JAHL pievienotā vērtība?

Čempionāta nolikumā mērķis: Pilnveidot hokejistu meistarību un gatavot rezerves Latvijas hokeja valstsvienībai, junioru (U20), jauniešu (U18) izlasēm. Nelūkojoties tālā pagātnē varam apskatīt, cik daudz hokejisti no JAHL ir apraudzīti junioru un jauniešu izlašu kontekstā. Pērnā gada novembrī U20 izlase, gatavojoties pasaules čempionātam, aizvadīja pārbaudes turnīru Polijā. Kopumā tika apskatīti 29 hokejisti no kuriem 22 devās uz eksāmenu Polijā. Manā izpratnē rezerves ir tie hokejisti, kuri tiek uz šādiem turnīriem, ņemot vērā, ka daudz līderu sastāvā nebija. Neviens tīrasiņu JAHL pārstāvis šajā sastāvā nebija, izlases kreklu vilka stabili Latvijas čempionātā spēlējoši hokejisti, šeit pāris uzvārdi, cik daudz spēles uz doto brīdi JAHLā ir novembra turnīra spēlētājiem:

Davids Livšics – 19 sp.
Daniils Andrejevs – 13 sp.
Rodions Boltramovičs – 10 sp.
Rinalds Vutkevičs – 2 sp.

Neviens no šiem hokejistiem U20 izlases sastāvā pasaules čempionātā netika.

JAHL turnīra pirmo sešinieku veido komandas, kurām ir sava Virslīgas komanda, pārējās vienības cenšas tikt līdzi. Sestās vietas īpašnieci HS Rīga no Liepājas SSS šķir deviņi punkti. Savukārt līderes lomā ir HS Kurbads un HS Falcons (Mogo) abām komandām ir vairāk nekā 60 punkti, kamēr trešās vietas turētāja Brocēni tūlīt sasniegs tikai 50 punktu robežu. Sportā uzvar labākais, bet šeit saskatāma dominance pret attīstību.

JAHL turnīra tabula 12.02.24

JAHL turnīra tabula 12.02.24

Attīstība dominancei vai reģioniem

Atminos Latvijas hokeja izlases aizsarga Ralfa Freiberga sacīto, ka pārliecības eliksīru viņš iedzēra tikai pēc spēlēšanas amatieros. Ilgāks laiks pieturēt ripu, iespēja apdomāt darbības laukumā. Amatieros tevi arī nenonesīs ar Virslīgas autobusu, bet šajā gadījumā nav runa par amatieru līgu, bet stabilu pirmo līgu. Kas nes ieguvumu jaunajiem hokejistiem, spēlējot ar pieredzējušiem spēlētājiem. Nav vajadzība tādai būt visai komandai, bet pusotra maiņa jau būtu atsverama pieredze.

Zviedrija, Somija, Šveice, Vācija, Dānija, Norvēģija, Austrija, Anglija – šajās valstīs ir U20 čempionāti, kur spēlē latvieši. Ja pieņemam, ka Latvija ir attīstīta hokeja valsts, tad esam vienīgā Eiropā bez sava U20 vecuma čempionāta. U17 vecuma grupas turnīrs ir pēdējais jauniešiem pirms JAHL. Lai spertu kāju uz nākamā pakāpiena pēc 17 gadiem solis var izrādīties par platu, lai tiktu Latvijas čempionātā vai JAHL.

Share.

Leave A Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.