Nav skaidrība par NHL spēlētāju dalību Olimpiādē

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Līdz ziemas olimpiskajām spēlēm Pekinā atlikušas 65 dienas, bet simtprocentīga skaidrība par NHL spēlētāju došanos uz Ķīnu vēl joprojām nav. Tāpat šodien Starptautiskajā hokeja federācijā (IIHF) pieņems lēmumu, vai Ķīnas izlase drīkstēs piedalīties olimpiskajā hokeja turnīrā. 

NHL vadība un klubu īpašnieki nav priecīgi savus spēlētājus laist spēlēt tagad jau astoņgades gaidītajā notikumā. Iepriekšējā reize olimpiskajam hokeja turnīram ar labākajiem pasaules spēlētājiem bija pirms septiņiem gadiem, kad pēdējos vārtus toreiz zelta medaļu ieguvušajai Kanādas izlasei guva Lauris Dārziņš (pusfinālā un finālā kanādieši vārtu neielaida – tulk.). 2018. gadā ap olimpisko hokeja turnīru ažiotāža nebija liela, spilgtākais, kas palicis atmiņā – Vācijas izlase sudrabs. Toreiz NHL spēlētāji bija dikti pikti par nedošanos uz Olimpiādi. 

Šoreiz NHL spēlētājiem ir dota zaļā gaisma. 2019. gadā darba koplīguma vienošanās reizē starp NHL un spēlētāju asociāciju, līgas komisārs Gerijs Betmens apstiprināja, ka 2022. gada ziemas olimpiskajās spēlēs hokejisti varēs piedalīties. Taču šobrīd situācija ir kā braukšana pašreizējos apstākļos ar vasaras riepām – bīstama. 

Olimpiskais pārtraukums NHL sākas dienu pēc Zvaigžņu spēles noslēguma Lasvegasā, pēc kura visi izlašu pārstāvji dosies tiešā lidojumā uz Pekinu. Zvaigžņu spēle nav norisinājusies jau divas sezonas, šogad līdz ar Sietlas “Kraken” pievienošanos, līgā iecerēts aizvadīt pilnu sezonu – 82 regulārās sezonas spēles, Zvaigžņu spēle un izslēgšanas mači. Blīvajam turnīram pievienojas olimpiskās spēles un šī ir tikai otrā reize, kad Olimpiāde un Zvaigžņu spēle ir vienā gadā, pirms tam vienīgo reizi tas bija arī 2002. gadā Soltleiksitijā. Pēc tam 2006., 2010. un 2014. gadā olimpiskais hokeja turnīrs un Zvaigžņu spēle nebija vienā gadā. 

Tagad rodas jautājums, kāpēc spēlētājiem jāriskē ar iespēju inficēties Lasvegasā un pēc tam doties uz Pekinu? Spēlētāju asociācija ir norādījusi, ka Zvaigžņu spēlē jābūt stingriem drošības noteikumiem, piemēram, hokejisti apmetīsies viesnīcās, kurās nav kazino. Sliktākais, kas var notikt, spēlētājiem nonākot Pekinā, ir inficēties ar kovid un ievērot karantīnu trīs nedēļās. 

Nupat inficēto spēlētāju dēļ tika pārceltas Otavas “Senators” un Ņujorkas “Islanders” komandu spēles, teju katru dienu līgā parādās jauni inficēšanās gadījumi. NHL līdz 10. janvārim ir iespēja atkāpties no lēmuma sūtīt hokejistus uz Olimpiādi, ja pārceļamo spēļu skaits ir pārāk liels, tad līga var liegt spēlētājām doties uz ilgi gaidīto turmīru. Šobrīd Covid-19 sit plāno olimpisko iespēju ledu un kā ziņo medija scmp.com žurnālists Patriks Blennerhasets, tad pastāv iespēja, ka NHL hokejisti nedosies uz Pekinu. Tāpat arī sporstnet.ca žurnālists Eliots Frīdmens atzīmē, ka šobrīd aktuālākais jautājums ir: “Kas ir jaunāka informācija par Olimpiādi?”

Komandas gatavojas, vai tomēr nē?

Jaunais kovid paveids omikron kopējo olimpisko bildi padara vēl tumšāku. Tāpēc lielās valstsvienības jau sāk domāt plānu B. Kanādas izlasei ir apjomīgs pieteikums, ja NHL spēlētāji tomēr nevarēs doties palīgā savai izlasei. Pirmā kanāla kausā Krievijā (sākums 15. decembrī), kā arī Špenglera kausā gada nogalē valstsvienības vadītājs būs pagājušajā sezonā no Monreālas “Canadiens” atlaistais Klods Žiljēns. Kanādas hokeja izlase iet līdzīgu ceļu, kā pirms 2018. gada olimpiskajām spēlēm, Eiropas prestižākajos turnīros pārbaudot labākos šaipus okeānam spēlējošos hokejistus. 

Taču neskaidrība ir par mājinieku dalību. 2015. gada vasarā Ķīna ieguva tiesības rīkot ziemas olimpiskās spēles un kopš tā laika valsts investējusi hokejā milzum daudz līdzekļus. Izveidota KHL komanda Pekinas “Kunlun Red Star”, kas tikai pirmajā sezonā tika izslēgšanas spēlēs un pamatā rāda AHL cienīgas komandas spēli. “Skatīties komandas zaudējumu ar 0:15 nav labi nevienam, ne Ķīnai, ne vispār hokejam,” septembrī sacīja jaunievēlētais IIHF prezidents Luks Tardifs. Tieši šodien (6. decembrī) padome lems – Ķīna varēs piedalīties olimpiskajās spēlēs vai nē. Ķīnai plānots spēlēt vienā grupā ar Kanādas, ASV un Vācijas izlasē, ja tomēr mājinieki tiek noņemti no trases, tad viņu vietā piedalīsies nākamā reitinga valstsvienība – Norvēģijas izlase. 

Beigu sākums

Viens no iemesliem, kāpēc NHL deva zaļo gaismu spēlētājiem doties uz Olimpiādi ir līgas popularitātes paplašināšana Ķīnā. Vīrusa klātbūtne ir tikai viens no melnajiem traipiem uz baltā olimpiskā karoga. 

Novembra vidū Ķīnas tenisiste Pena Šuai sociālajos medijos paziņoja, ka Ķīnas Tautas Republikas viceprezidents Džans Gaoli vairākkārtīgi sekusālu uzbrucis sportistei. Drīz viens sociālo mediju ieraksts tika izdzēsts un pazuda arī pati sportiste, tiesa gan šobrīd, ar valsts kontrolēto mediju starpniecību Šuai sacīja, ka viņa neesot pazudusi un viss esot kārtībā. Šis nav pirmais cilvēktiesību pārkāpums Ķīnā, tāpēc vairākas organizācijas aicinājušas boikotēt olimpiskās spēles. Tikmēr ASV prezidents Džo Baidens sacīja, ka apsver diplomātisko boikotu, kurā valsts sūta savus sportistus, bet bez augstām amatpersonām. 

Pašreizējais skats uz Olimpiādi ir neglīts, bet vēl nesimpātiskāks tas būs brīdī, ja NHL izlems nesūtīt savus spēlētājus. 

Share.

Leave A Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.