No govs kakām līdz gumijas ripām

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hokeju šobrīd spēlē ar gumijas ripu, tomēr ne vienmēr tā ir bijis. Agrīnās hokeja ripas bija izgatavotas no fekālijām. Leģenda vēsta, ka pirmās hokeja ripas tika izgatavotas no govju ekskremitātēm. Govs kakas pīrādziņš tika sasaldēts un izmantots kā ripa spēlēm, tam gan īstu pierādījumu nav. Nedaudz vēlāk ripas tika gatavotas no koka. No govs kakām, līdz lakrosa bumbai… un nu šobrīd gumijas ripa. Oriģinālajā hokeja slavas zālē un muzejā Kingstonā, Ontārio, atrodas sākotnējā kvadrātveida hokeja ripa. Tā bija izmantota pirmajā Ontario fiksētajā hokeja spēlē starp Kingstonu un Kvīnsas universitāti 1886. gada spēlē. 129 gadus vecā ripa sākotnēji bija lakrosa bumba, kas sagriezta kvadrāta formas ripā, un tā ir senākā ripa, par kādu ir zināms.

Šobrīd NHL vidēji izmanto aptuveni 12 hokeja ripas katrā spēlē. Tas tiek darīts, lai hokeja ripas labāk slīdētu un neatlektu tik daudz. Spēles amatpersonas tās spēles laikā pastāvīgi nomaina. Vienā spēlē tiek izmantotas līdz pat 22 ripām. Tas pats tiek darīts arī AHL. Ļoti reti, kad NHL spēlē tiek izmantota tikai viena hokeja ripa. Tomēr tas ir noticis. Pēdējo reizi viena hokeja ripa NHL spēles laikā tika izmantota 1979. gadā. Šī spēle ir iekļauta Hokeja slavas zālē.

Pirmo reizi 1996. gada NHL Zvaigžņu spēles laikā, tika lietota īpašā “spīdošā” (FoxTrax) ripa, kas ik pa reizei tika izmantota līdz pat 1998. gada Stenlija kausa fināla pirmajai spēlei. To ieviesa jo bija sūdzības no hokeja faniem ASV, ka ripai bija grūti izsekot uz ledus. Sistēma izmantoja modificētas hokeja ripas, kurās bija triecienizturīgi sensori un infrasarkanie izstarotāji. To pēcāk sensori un datorsistēmas nolasīja, lai radītu ekrāna grafiku, piemēram, zilu mirdzumu ap ripu, kā arī citus uzlabojumus, piemēram, līnijas, lai redzētu un izsekotu metienus. FoxTrax sistēmu plaši kritizēja hokeja fani, uzskatot, ka grafika novērš uzmanību un ir domāta, lai spēles skatīšanās būtu piemērota ikdienas skatītājiem. 

Arī šī gada sākumā tika domāts par šādu ripu izmantošanu. Nacionālā hokeja līga 20. janvārī paziņoja, ka līga izmantos spēļu ripas bez iebūvētās izsekošanas tehnoloģijas. Lēmums tika pieņemts pēc tam, kad bija izteiktas bažas par ripas sniegumu pirmajās dienās 2020./21. sezonā. Paredzams, ka drīzumā būs pieejams jauns līgas “izsekošanas ripu” krājums un pēc tam, kad būs veiktas atbilstošas ​​kvalitātes kontroles pārbaudes, tās atkal tiks izmantots visās spēlēs.  

Šobrīd pasaulē lielākā ripa sver vairāk nekā 317 kilogramus, un to var atrast Evelethā, Minesotā, kā daļu no āra ekspozīcijas, ko sauc par “The Big Stick”. Pati nūja sver piecas tonnas un ir vairāk kā 33 metrus gara. 

 

Avoti: (NHL)

Share.

Leave A Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.